Hlavní obsah
Nedělní protesty v Barmě Foto: Uncredited, ČTK/AP

Při protestech v Barmě zemřelo nejméně 38 lidí

V Barmě při nedělních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo nejméně 38 lidí, informovala agentura Reuters s odkazem na neziskovou Asociaci pro pomoc politickým vězňům (AAPP). Přes 20 obětí si podle tohoto zdroje vyžádaly zásahy bezpečnostních oddílů proti demonstrantům v dělnické čtvrti největšího barmského města Rangúnu, kde docházelo ke žhářským útokům na továrny financované Čínou.

Nedělní protesty v Barmě Foto: Uncredited, ČTK/AP
Při protestech v Barmě zemřelo nejméně 38 lidí

Ve čtvrti bylo posléze vyhlášeno stanné právo, informovala barmská státní televize.

V Barmě v neděli pokračovaly akce odpůrců puče za účasti tisíců demonstrantů. Na videonahrávkách z největšího města Rangúnu, které se objevily na sociálních sítích, je vidět protestující - některé v helmách či s plynovými maskami - jak prchají ulicí za zvuku střelby. Další oběti si vyžádaly zásahy policie například ve městě Pchakan v Kačjinském státě na severu země a ve druhém největším barmském městě Mandalaj.

Podle barmské státní televize MRTV při protestech zemřel také policista, když demonstranti ve městě Bago údajně házeli na příslušníky bezpečnostních oddílů kamení a používali také katapulty.

Nedělní protest v Barmě

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Čína vyzvala barmské vedení, aby zastavilo násilnosti a ochránilo čínské společnosti v zemi a jejich zaměstnance, oznámila čínská státní televize CGTN.

Mnoho čínských zaměstnanců údajně utrpělo zranění při žhářských útocích na textilní továrny v Rangúnu. Dříve agentura Reuters informovala, že v Barmě sílí protičínské nálady kvůli podezření, že Peking podporuje vojenskou juntu, která se po převratu ujala vlády.

Vůdce skupiny barmských politiků, kteří byli svrženi při únorovém převratu, ujistil, že bude pokračovat v odporu proti armádním špičkám. Vyzval přitom obyvatele, aby spojili své síly s cílem navždy ukončit diktaturu, informoval zpravodajský web BBC.

Maun Win Kchain Tha, jenž se ukrývá, vede skupinu zákonodárců, kteří se odmítli smířit s únorovým převratem. V prvním projevu k veřejnosti nyní prohlásil, že "národ čelí nejtemnější chvíli, ale brzy nastane svítání".

Řekl, že cílem je vytvořit demokracii, v níž budou zastoupeny všechny menšiny. "Tato revoluce představuje šanci spojit naše síly," poznamenal a dodal, že je čas "definitivně ukončit diktaturu". Projev byl zveřejněn na facebooku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků