Hlavní obsah
Mun Če-in Foto: ČTK/AP

Prezidentem Jižní Koreje bude syn severokorejských uprchlíků Mun Če-in

V úterních prezidentských volbách v Jižní Koreji zvítězil předseda liberální opozice Mun Če-in. Vyplývá to z povolebních průzkumů tří největších vysílacích stanic, na které upozornil list The Korea Times. Mun Če-in je synem severokorejských uprchlíků. Jehod va hlavní soupeři už uznali porážku.

Mun Če-in Foto: ČTK/AP
Prezidentem Jižní Koreje bude syn severokorejských uprchlíků Mun Če-in

Mun Če-in podle průzkumů získal 41,4 procenta hlasů, druhý byl konzervativní kandidát dosud vládnoucí strany LKP (dříve Sanjuri) Hong Čun-pjo s 23,3 procenta a softwarový magnát An Čchol-su z Lidové strany dostal 21,8 procenta. Podle agentury AP mohl mít An Čchol-su na lepší výsledek, ale neuspěl v diskusích.

Mun Če-in z Demokratické strany byl favoritem předčasných voleb, které se uskutečnily poté, co byla z funkce pro zneužití moci a korupci sesazena prezidentka Pak Kun-hje (Sanjuri).

Pak byla dcerou diktátora Pak Čhon-huiho. Za její vlády byla mimo jiné sestavena černá listina desetitisíce korejských umělců. Nyní je trestně stíhána. [celá zpráva]

Hlasy ve volbách podle volební komise odevzdalo k 19. hodině místního času, tedy hodinu před uzavřením volebních místností, 75,1 procenta oprávněných voličů.

V oblasti Kwangdžu, která je baštou opozice, byla účast nejvyšší, přes 80 procent. Právě v této oblasti proběhla v roce 1980 studentská vzpoura, která byla brutálně potlačena, připomněla agentura Jonhap.

Mun Če-in s manželkou Kim Čung-suk

Foto: Jeon Heon-kyun/Pool, Reuters

Vítězství Mun Če-ina zřejmě povede zřejmě ke změnám v jihokorejské politice, a možná i v té zahraniční.

Pohled na KLDR 

Tématem kampaně byla i bezpečnost a severokorejské hrozby. Ještě před hlasováním dal Mun Če-in najevo, že by se mělo nechat prověřit instalování amerického protiraketového systému THAAD v zemi. Ten kritizuje část obyvatel a nelíbí se také Číně. [celá zpráva]

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje

Foto: Reuters


Mun propaguje dialog s KLDR, zároveň chce ale pokračovat ve vyvíjení tlaku na severokorejský komunistický režim diktátora Kim Čong-una a ponechat v platnosti sankce. Předchozí dvě konzervativní vlády kritizoval za to, že nedokázaly přimět Severní Koreu k zastavení jaderného zbrojního programu.

V úterý Mun prohlásil, že Jižní Korea by měla hrát aktivnější roli ve snaze omezit severokorejskou jadernou hrozbu a neměla by jen přihlížet, jak o KLDR jednají Spojené státy a Čína: „Spojené státy chtějí ve spolupráci s Čínou vyvíjet silný tlak na KLDR, aby ji přiměly k obnově jednání o ukončení jejího jaderného programu. V tomto procesu by měla Jižní Korea hrát hlavní roli."

Poražený Hong v úterý označil volby za válku ideologií a obvinil liberála Muna ze spojenectví s KLDR: „Záleží na tom, zda se voliči rozhodnou přijmout levicovou vládu sympatizující se Severní Koreou, nebo vládu, která dokáže chránit svobodu Jižní Koreje."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků