Hlavní obsah

Přes Okinawu se prohnal tajfun rychlostí 252 kilometrů za hodinu

Stovky tisíc obyvatel jižního japonského ostrova Okinawa zůstaly v úterý doma, anebo musely vyhledat dočasný přístřešek před tajfunem Neoguri. Živel přinesl na ostrov lijáky a vichr o rychlosti až 252 kilometrů za hodinu.

Přes Okinawu se prohnal tajfun rychlostí 252 kilometrů za hodinu

„Stromy se ohýbají a po ulici létají větve, odpadky a trosky,“ popsal pro BBC americký voják Erik Anthony. USA mají na několika základnách na Okinawě zhruba 26 000 příslušníků.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

I když tajfun před úderem na pobřeží zeslabil, život na ostrově se zastavil. Přerušena byla doprava a školy a úřady zůstaly uzavřeny. Okolo 480 000 obyvatel bylo vyzváno, aby zůstali doma anebo se uchýlili do obecních center. Meteorologové varovali až před čtrnáctimetrovými mořskými vlnami.

Následky tajfunu Neoguri na ostrově Okinawa

Foto: Kyodo, Reuters

V hlavním městě Naha živel poničil množství domů.

Policie zatím eviduje jednoho mrtvého a nejméně deset zraněných. Více než 50 000 domácností je bez proudu a provoz musela zastavit i ropná rafinérie. Úřady se obávají záplav a sesuvů půdy.

Bouře se žene dál k ostrovům Honšú a Kjúšú.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků