Hlavní obsah
Sumiteru Taniguči ukazuje fotografii zachycující jeho zranění po shození jaderné bomby na Nagasaki. Foto: ČTK/AP

Pošťák, který přežil jadernou bombu v Nagasaki, zemřel na rakovinu

V Japonsku zemřel ve věku 88 let Sumiteru Taniguči, který přežil jaderné bombardování města Nagasaki v srpnu 1945. Oznámila to státní agentura Kjódo. Taniguči se po celý život zasazoval za odstranění jaderných zbraní. Zemřel na rakovinu.

Sumiteru Taniguči ukazuje fotografii zachycující jeho zranění po shození jaderné bomby na Nagasaki. Foto: ČTK/AP
Pošťák, který přežil jadernou bombu v Nagasaki, zemřel na rakovinu

Tanigučimu bylo teprve šestnáct let, když Američané na sklonku druhé světové války shodili na Nagasaki a Hirošimu jaderné pumy. Mladík pracoval jako pošťák a v osudné ráno v Nagasaki projížděl ulicemi. Byl necelé dva kilometry od epicentra výbuchu.

„Nejprve jsem viděl světlo podobné duze, které přišlo zezadu, a pak mne náhle odmrštil silný výbuch,“ vylíčil Taniguči přede dvěma lety.

Po bombardování zemřelo více než 70 tisíc lidí. Taniguči přežil, ačkoli když zase vstal ze země, visela mu z levé ruky kůže – od ramene až po konečky prstů – a po zádech mu stékalo oblečení spečené se spálenou kůží. Bolest byla natolik nesnesitelná, že opakovaně prosil ostatní, aby ho zabili. Opakovaně pak také slyšel lékaře a zdravotní sestry, jak se diví, že ještě žije. Na nemocničním lůžku strávil v poloze na břiše další rok a devět měsíců.

Stopy po zraněních zůstaly Tanigučimu už napořád.

Foto: Profimedia.cz

Prosazoval zákaz jaderných zbraní

Když americká armáda v roce 1970 zveřejnila film o hospitalizaci lidí po nukleárním útoku, nechyběl mezi nimi ani pošťák z Nagasaki. A když ho v roce 1949 z nemocnice definitivně propustili, přidal se hned Taniguči k aktivistům zasazujícím se o zákaz jaderných zbraní a požadujícím také lepší zdravotní péči pro lidi zasažené jaderným útokem.

Nagasaki po svržení atomové bomby v roce 1945

Foto: Profimedia.cz

Proti jaderným zbraním hovořil při svých dvou desítkách vystoupení i v zahraničí. I za to byl navržen na Nobelovu cenu za mír, kterou však nedostal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků