Hlavní obsah

Policie vzala keňské nákupní centrum útokem, rukojmí osvobodila

Záchranná operace uvnitř nákupního centra v keňské metropoli Nairobi, kde teroristé už třetí den drží několik rukojmích, se podle keňského ministra vnitra chýlí ke konci; téměř všechna rukojmí jsou podle něj na svobodě a tři z únosců byli zabiti. Televizní záběry v pondělí ukazovaly, že z centra stoupala mračna černého dýmu.

Policie vzala keňské nákupní centrum útokem, rukojmí osvobodila

Ministr Joseph Ole Lenku na pondělní tiskové konferenci řekl, že uvnitř budovy už zůstává pouze "minimální počet" civilistů. "Evakuace rukojmích proběhla velmi dobře," uvedl Lenku. Informaci o tom, že většina rukojmích je na svobodě, ovšem zveřejnila policie už v neděli a jiné zdroje ji pak zpochybnily.

Podle policejních zdrojů byly během pondělních bojů zabiti tři útočníci. Dalších deset osob podezřelých, že se na akci zvenku podílely, policisté zadrželi. Policie neupřesnila, kde k zatýkání došlo ani o jaké osoby jde.

Při bojích bylo zraněno 11 keňských vojáků. "Nyní kontrolujeme všechna patra. Nebudeme s útočníky zacházet v rukavičkách, jsme tu od toho, abychom je potrestali," uvedl policejní velitel David Kimaiyo.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V okolí nákupního centra v Nairobi se ozývá střelba

Video: Reuters

„Izraelské a keňské jednotky se silou pokusily proniknout do budovy Westgate, ale neuspěly. Mudžáhidové rukojmí zabijí, pokud nepřátelé použijí sílu,“ prohlásil v pondělí odpoledne mluvčí útočníků ze somálské organizace Aš-Šabáb Ali Mohamed Rage.

Vojáci v okolí nákupního střediska Westgate v Nairobi

Foto: Thomas Mukoya, Reuters

Jeden keňský voják pod podmínkou zachování anonymity řekl reportérům, že únosci drží rukojmí v kinosále. Ozbrojenci se podle něj pohybují ve třetím a čtvrtém patře komplexu.

„Naše ukázněné síly byly extrémně opatrné v nalézání rovnováhy mezi zneškodněním útočníků a zachraňováním co největšího počtu lidí,“ řekl k tomu ministr vnitra Ole Lenku. Později doplnil, že byli zabiti další dva islamisté.

Z komplexu stoupá hustý dým.

Foto: Noor Khamis , Reuters

Bojovníci Aš-Šabábu obsadili budovu v sobotu. Muslimy nechali odejít, ostatní hned stříleli, anebo mezi ně házeli granáty. Mezi oběťmi jsou i děti a starší lidé a také několik cizinců.

Islamisté tvrdí, že útok je mstou za operace keňské armády proti nim v sousedním Somálsku. Keňské síly v zemi operují třetím rokem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků