Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Počítačové útočníky vystopovali až do sídla čínské armády

Značný počet počítačových útoků na americké společnosti a vládní instituce vzešel z jediného centra - dvanáctipodlažní budovy na okraji Šanghaje. Uvádí to podrobná 60stránková zpráva bezpečnostní firmy Mandiant, která podrobně zdokumentovala činnost jedné z nejaktivnějších skupin hackerů, kteří byli označováni jako "Comment Crew" nebo "Shanghai Group". Tento týden o tom informoval list The New York Times.

Foto: Profimedia.cz
Počítačové útočníky vystopovali až do sídla čínské armády

Ona budova je velitelství jednotky 61398 Čínské lidové osvobozenecké armády.

Analýza potvrzuje dřívější přesvědčení bezpečnostních služeb, že drtivé procento počítačových útoků je sponzorováno cizími vládami - a především čínskou. Peking to ovšem oficiálně popírá.

Nicméně "Comment Crew" je zodpovědná za únik obrovských objemů dat nejen třeba z firmy Coca Cola, ale také informací o společnostech souvisejících se základní infrastrukturou rozvodů energie, ropy a vody. Podle Kevina Mandia, šéfa a zakladatele firmy Mandiant, je tato skupina od roku 2006 zodpovědná za více než 140 útoků. Vedle ní působí dalších asi dvacet skupin. A podle tajných služeb jde přímo o příslušníky jednotky 61398 nebo také o smluvní dodavatele, kteří jsou na jednotku napojeni.

Byla by totiž velká náhoda, kdyby se v Číně, kde je internet silně kontrolován, počítačoví útočníci dohledaní podle registrovaných IP adres rekrutovali z 90 procent jen ze čtvrti, kde sídlí jednotka 61398.

Citlivé téma

Závěry zprávy potvrdil i kongresman Mike Rogers, předseda kongresového výboru pro zpravodajské služby. Za Bílý dům mluvčí Rady pro národní bezpečnost Tommy Vietor prohlásil: "Dali jsme již několikrát vysokým čínským představitelům najevo naše znepokojení z počítačových útoků."

Diskutuje se údajně i o možnosti obvinit čínské skupiny z krádeží, ale zároveň se podle The New York Times připouští, že jde o diplomaticky citlivé téma. Čínská strana naopak zdůrazňuje, že je především terčem útoků skupin z USA. Nicméně podle zdrojů z Bílého domu chce prezident Barack Obama téma probrat s novými čínskými vůdci s tím, že nárůst těchto aktivit významně naruší vzájemné vztahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků