Hlavní obsah
 

Počet obětí zemětřesení překročil pět tisíc

Na 5178 stoupl počet obětí zemětřesení, které zasáhlo Japonsko minulý pátek. Uvedla to ve čtvrtek televize NHK s odvoláním na policii. Stále je evidováno 8606 nezvěstných. To jsou však jen nahlášení nezvěstní. AFP uvádí, že počet mrtvých a nezvěstných už činí 14650.

 
Počet obětí zemětřesení překročil pět tisíc

Podle policie mohou být ve skutečnosti nezvěstné desítky tisíc lidí, což se týká hlavně případů, kdy zahynuly celé rodiny nebo lidé bez blízkých příbuzných.

V nejvíce postižené prefektuře Mijagi zahynulo 2896 lidí, přičemž je tam evidováno 2362 nezvěstných. V prefektuře Iwate dosáhl počet obětí 1705, nezvěstných je 3834 a Fukušima hlásí 542 mrtvých a 3226 nezvěstných.

Japonští vojáci odnášejí jednu z obětí zemětřesení v Ocuči.

Foto: Lee Jae-Won , Reuters

Smrt pacientů při evakuaci

V 2300 evakuačních střediscích stále zůstává 315 000 lidí. I mezi evakuovanými jsou ale oběti. Při pondělním přesunu starších pacientů z nemocnice ve městě Iwaki zahynulo čtrnáct lidí, dva už cestou v autobusu a dvanáct krátce po převozu do budovy střední školy.

Zoufalí obyvatelé Ocuči hledají své věci v troskách domů

Foto: Lee Jae-Won , Reuters

Z okolí fukušimské jaderné elektrárny, která byla vážně poškozena a uniká z ní radioaktivita, se bude evakuovat dalších 30 000 lidí. Musejí ale odejít do jiné prefektury, protože evakuační střediska ve Fukušimě jsou už plná. V prstenci nacházejícím se v rozmezí 20 až třiceti kilometrů od elektrárny, kde bylo lidem doporučeno nevycházet ven, stále zůstává 30 000 lidí, přitom asi 50 000 lidí odtamtud již odjelo.

Zničené pobřeží v Ocuči

Foto: Lee Jae-Won , Reuters

Situace je stále velmi napjatá. Bez elektřiny zůstává 850 000 japonských domácností, v noci na čtvrtek přitom teploty opět poklesly pod bod mrazu. Mnozí lidé onemocněli, jsou nachlazení a mají průjmy.

Británie vyzvala své občany, aby Japonsko opustili. Před imigračním úřadem se proto tvoří fronty cizinců, kteří chtějí získat povolení k dočasnému opuštění země, aby se pak mohli bez problémů vrátit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků