Hlavní obsah

Počet obětí tsunami v Indonésii stoupl na 373

Počet obětí víkendové vlny tsunami v Indonésii vzrostl na 373, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Dosud se uvádělo 281 mrtvých. Úřady napočítaly až 1400 zraněných a přibližně sto lidí se ještě pohřešuje.

Počet obětí tsunami v Indonésii stoupl na 373

"Obáváme se, že další oběti jsou ještě zasypány pod troskami," uvedl mluvčí agentury pro přírodní katastrofy Sutopo Purwo Nugroho. S odklízením trosek pomáhají stovky vojáků i dobrovolníků, dodal. Podle něj bylo zničeno přes 600 domů, mnoho hotelů a obchodů a více než 400 lodí a člunů.

Přívalová vlna tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Nejhůře byl postižen západ ostrova Jáva.

Následky tsunami v Indonésii

Foto: Tatan Syuflana, ČTK/AP

Bantenský úřad pro katastrofy sdělil, že tsunami v oblasti udeřila na pěti plážích, a to Tanjung Lesung, Sumur, Teluk Lada, Panimbang a Carita. Televizní snímky z Carity zachytily množství trosek, plátů střešní krytiny a kusů dřeva. Vidět je mnoho popadaných stromů a zem pokrytou troskami.

Podle sdružení zdravotníků provincie Banten, která byla postižena nejvíce, jsou mezi zraněnými hlavně domácí turisté, kteří trávili víkend před Vánocemi na tamních plážích. Zatím nejsou oficiální informace o obětech či zraněných z řad zahraničních turistů, podle dřívějších informací českého MZV Češi mezi postiženými nejsou.

Muž zachraňuje zbytek majetku.

Foto: Tatan Syuflana, ČTK/AP

Podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě tsunami způsobil výbuch sopky Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem tsunami. Mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho sdělil, že je možné, že se na tsunami podílel i nezvykle vysoký příliv, jaký způsobuje úplněk Měsíce.

Výbuch sopky Krakatoa na leteckém záběru

Foto: Nurul Hidayat, ČTK/AP

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo přes 2000 lidí. Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo v Indonésii přes 120 000 lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 000 obětí.

Následky tsunami v Indonésii

Foto: Tatan Syuflana, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků