Hlavní obsah
 

Počet obětí na Filipínách roste exponenciálně, obětí je už 10 000

Nejméně 10 000 lidí zahynulo podle odhadů místních úřadů v provincii Leyte v centrální části Filipín při řádění tajfunu Haiyan. Uvedl to v neděli šéf regionální policie, kterého citovala agentura Reuters. Dalších 300 potvrzených obětí a 2000 pohřešovaných hlásí ostrov Samar. Podle policisty Elmera Soriy zhruba 70 až 80 procent území, přes které se tajfun v provincii Leyte přehnal, bylo zničeno.

 
Počet obětí na Filipínách roste exponenciálně, obětí je už 10 000

Řadu pobřežních měst a vesnic srovnaly se zemí obří vlny, v nichž se údajně utopily stovky lidí. Místní obyvatelé přirovnávají živel k tsunami.

"V sobotu večer jsme se sešli s guvernérem a dalšími činiteli. Guvernér řekl, že podle jejich odhadů přišlo o život 10 000 lidí," sdělil Soria agentuře Reuters. Jedná se o prudké zvýšení bilance vzhledem k tomu, že v sobotu prvotní odhady hovořily o zhruba tisícovce mrtvých.

Tajfun Haiyan za sebou nechal pusto a prázdno.

Foto: Erik De Castro, Reuters

Dalších 300 mrtvých potvrdily úřady na sousedním ostrově Samar. Představitel místního úřadu pro řešení katastrof Leo Dacaynos uvedl, že 300 lidí zemřelo ve městě Basey a dalších 2000 je tam nezvěstných.

Haiyan, jenž by podle některých expertů mohl být nejsilnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu, přešel v pátek od východu k západu přes pět centrálních filipínských ostrovů. K nejhůře poznamenaným patří město Tacloban, kde žije asi 220 000 lidí. Město zaplavily mořské vlny prý až do čtyřmetrové výšky. Na televizních záběrech bylo vidět bezvládná těla plující ve vodě, popadané stromy a sloupy elektrického vedení, zřícené domy a uplakané děti čekající na střechách ještě stojících obydlí na pomoc.

Následky tajfunu Haiyan jsou děsivé.

Foto: Erik De Castro, Reuters

"Z vrtulníku je patrný rozsah zkázy. V kilometrovém pásu směrem od pobřeží do vnitrozemí nezůstala stát jediná stavba. Bylo to jako tsunami. Žádné moderní vymoženosti nefungují - telefony, elektřina, voda. Nefungují ani média, takže není způsob, jak s obyvateli komunikovat," popsal scénu ministr vnitra Manuel Roxas z Taclobanu. Úřady odsud hlásí také rozsáhlé drancování obchodů.

"Lidé plení nákupní střediska a supermarkety. Berou všechno, dokonce i televize a jiné spotřebiče, které později vymění za jídlo," vylíčil místní představitel Tecson John Lim. Podle něj úřady doposud napočítaly 300 až 400 mrtvol, ale jen ve městě prý může být až 10 000 obětí. "Mrtví jsou na ulicích, v domech, pod troskami, prostě všude," řekl.

Tajfun Haiyan se nyní řítí na Vietnam

Foto: Erik De Castro, Reuters

Prezident Benigno Aquino uvedl, že prioritou je nyní obnovit dodávky elektřiny a telekomunikační spojení a zajistit dodávky potravinové a lékařské pomoci.

Rychlost vichru provázejícího tajfun Haiyan dosahovala v pátek na Filipínách rychlosti 235 kilometrů za hodinu a v nárazech až 275 kilometrů za hodinu. Bouře od té doby výrazně zeslábla a s větrem o rychlosti 163 kilometrů v hodině zamířila k Vietnamu. Ve středních a severních oblastech Vietnamu úřady preventivně evakuovaly více než půl milionu lidí. Příchod živlu na vietnamskou pevninu se podle agentury AP čeká v pondělí dopoledne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků