Hlavní obsah
Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines nad Polskem, archivní snímek Foto: Stringer, Reuters

Po zmizelém boeingu budeme pátrat jinak, oznámila Malajsie

Nenajde-li se do konce května letadlo společnosti Malaysia Airlines, které před rokem zmizelo za letu z Kuala Lumpuru do Pekingu, přehodnotí tři státy podílející se na pátrání dosavadní postup a vytvoří nový plán. Řekl to v sobotu na tiskové konferenci malajsijský ministr dopravy.

Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines nad Polskem, archivní snímek Foto: Stringer, Reuters
Po zmizelém boeingu budeme pátrat jinak, oznámila Malajsie

Letadlo s 239 lidmi na palubě zmizelo loni 8. března. Malajsijský úřad pro civilní letectví by měl v sobotu zveřejnit první předběžnou zprávu o vyšetřování havárie.

Ministr Liow Tiong Lai hovořil se skupinou zahraničních novinářů. Prohlásil, že stále věří, že trosky jsou v moři v místech, kde se po nich pátrá, to je v Indickém oceánu. Podle ministra Laie se v dubnu sejdou zástupci tří zemí zapojených do pátrání, tedy Austrálie, Malajsie a Číny, aby dohodli další postup.

Předpokládá se, že se stroj zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neobjasněných důvodů odklonil od své trasy. Pátracím týmům se navzdory rozsáhlé mezinárodní operaci dosud nepodařilo objevit žádné trosky. Australský premiér Tony Abbott tento týden a naznačil, že v současném rozsahu nelze v pátrání pokračovat donekonečna. Austrálie akci řídí v oblasti o rozsahu přibližně 60.000 kilometrů čtverečních ve vzdálenosti zhruba 1600 kilometrů západně od svého pobřeží. Náklady na akci ve výši zhruba 120 miliónů australských dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) hradí společně Austrálie a Malajsie.

Mezi cestujícími letu MH370 byli zástupci více než deseti národností, největší část z nich tvořili Číňané. Teprve letos v lednu Malajsie označila zmizení oficiálně za nehodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků