Hlavní obsah
Čtyři hongkongští zákonodárci zbavení mandátu. Zleva Alvin Yeung Ngok, Kwok Ka, Kenneth Leung a Dennis Kwok Foto: Tyrone Siu, Reuters

Peking schválil nařízení umožňující zbavit hongkongské poslance mandátu, hned ho uplatnil

Čtyři hongkongští zastupitelé bojující za zachování demokratických výsad byli s okamžitou platností zbaveni mandátu. Přišli o něj hned poté, co stálý výbor čínského zákonodárného sboru schválil rezoluci umožňující zbavit poslance mandátu, pokud podporují nezávislost Hongkongu. Všichni prodemokratičtí poslanci hongkongského parlamentu se proto rozhodli rezignovat.

Čtyři hongkongští zákonodárci zbavení mandátu. Zleva Alvin Yeung Ngok, Kwok Ka, Kenneth Leung a Dennis Kwok Foto: Tyrone Siu, Reuters
Peking schválil nařízení umožňující zbavit hongkongské poslance mandátu, hned ho uplatnil

V rezoluci, kterou schválil permanentní výbor čínského Národního lidového shromáždění, stojí, že zákonodárci mohou být zbaveni funkce, pokud podporují nezávislost Hongkongu, odmítají uznat svrchovanost Číny, žádají zahraniční mocnosti o zasahování do záležitostí města nebo jinak ohrožují národní bezpečnost. Rezoluce ukazuje, že se Čína snaží ještě více utužit svou vládu nad městem.

Hned po přijetí byla rezoluce uplatněna v případu čtyř hongkongských zákonodárců. Jsou jimi Alvin Yeung, Kwok Kaki a Dennis Kwok z Občanské strany a Kenneth Leung z parlamentní skupiny Cech profesionálů, kterou Dennis Kwok vedl. V parlamentu s převahou propekingských zákonodárců, kde měla opozice 19 křesel ze sedmdesáti, s úspěchem uplatňoval taktiku obstrukcí při protahovaném projednávání. Kwok měl obhajovat mandát v odložených volbách, ale vláda jeho kandidaturu zamítla, protože je v rozporu s bezpečnostním zákonem.

"Rozhodli jsme se dnes rezignovat na své funkce, protože naše kolegy bezohledně vyloučila centrální vláda," uvedl na tiskové konferenci představitel opozičního tábora Wu Chi-wai. "Ačkoli budeme v boji za demokracii v budoucnu čelit mnoha překážkám, nikdy se nevzdáme," dodal. Rezignační dopisy odevzdají opoziční poslanci podle Wua ve čtvrtek.

Nové kroky přicházejí poté, co Čína v červenci přijala nový bezpečnostní zákon, který za trestné činy označuje snahy o odtržení, podvratnou činnost a spolupráci se zahraničními silami.

Čína se přitom v roce 1997, kdy se Hongkong vrátil pod její správu, zavázala, že ve městě zachová padesát let jeho vlastní právní systém, politickou pluralitu i svobodu projevu a shromažďování v duchu ideje jedna země, dva systémy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků