Hlavní obsah
Odstupující pákistánský premiér Navaz Šaríf Foto: Omar Sobhani, Reuters

Pákistánský premiér končí, panamská aféra provalila jeho bohatství

Pákistánský premiér Naváz Šaríf v pátek rezignoval poté, co nejvyšší soud rozhodl, že musí odejít z funkce kvůli korupci. Na korupční jednání ministerského předsedy upozornily dokumenty uniklé v kauze panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů. Podle nejvyššího soudu by měl z funkce odejít také ministr financí Išak Dar.

Odstupující pákistánský premiér Navaz Šaríf Foto: Omar Sobhani, Reuters
Pákistánský premiér končí, panamská aféra provalila jeho bohatství

„Naváz Šaríf je nezpůsobilý zastávat úřad,” sdělil ve verdiktu pětičlenný senát pákistánského nejvyššího soudu. „Nemůže již být čestným členem parlamentu a končí v úřadu premiéra,“ uvedl soud.

Jak napsala agentura AP, podle pákistánských zákonů má nejvyšší soud pravomoc premiéra z funkce odvolat. Pákistánská muslimská liga tak musí vybrat dočasného ministerského předsedu, který povede zemi do voleb v příštím roce. List The New York Times spekuluje o předsedovi Národního shromáždění nebo některém z ministrů včetně ministra obrany, protože v zemi hraje velkou roli armáda.

Soud rovněž nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování premiéra a jeho rodinných příslušníků pro podezření z korupce. Šaríf v minulosti opakovaně odmítl, že by jednal nezákonně, a tvrdí, že obvinění jsou politicky motivována. Šarífovi spojenci hovoří o spiknutí.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf hovoří k novinářům po zahájení vyšetřování korupce

Foto: B.K. Bangash, ČTK/AP

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která daným osobám pomáhala peníze ukrývat, je zmíněna Šarífova dcera a dva jeho synové. Skandál vyšel na světlo loni v dubnu. Převádění peněz do offshorových firem samo o sobě není v řadě zemí nezákonné, ukázalo ale objem financí.

Šaríf si koupil drahé byty v Londýně 

Vyšetřovací komise jmenovaná Nejvyšším soudem již počátkem tohoto měsíce dospěla k závěru, že Šarífova rodina nahromadila podstatně větší bohatství, než odpovídá jejím příjmům. Podle vyšetřovatelů, kteří premiéra a jeho příbuzné dva měsíce vyslýchali, výnosy z podnikání Šarífa a jeho příbuzných nemohly na zakoupení takto drahých nemovitostí stačit. Komise proto požádala členy Šarífovy rodiny, aby jí poskytli dokumenty, odkud získali peníze na nákup londýnských apartmá. To ale rodina neudělala, uvedl soud s odvoláním na zprávu komise. Ta několik dodaných dokumentů označila za nedostačující či přímo padělané.

Zpráva rovněž poukázala na podezřelé finanční dary a půjčky od firem se sídlem v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Británii, které mířily k Šarífovi, jeho synovi a společnostem s nimi spojeným.

 Pákistánu hrozí neklid

Verdikt může opět rozkolísat pákistánskou politiku, protože Naváz Šaríf je jedním z osob, která ji dokázala stabilizovat. Dokázal to už za prvního funkčního období v letech 1990 až 1993, kdy vystřídal Benazír Bhúttovou, která byla zvolena po smrti diktátora a pučisty Zijáula Haka v roce 1988. Podruhé byl premiérem v letech 1997 až 1999, kdy vystřídal opět Bhúttovou a byl svržen při puči Parvíze Mušarafa.

V roce 2013 dokázal pákistánskou společnost stabilizovat, protože období po pádu Mušarafa bylo velmi bouřlivé a byla tehdy zavražděna Bhúttová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků