Hlavní obsah

Ochranáři dají 25 000 USD tomu, kdo je dovede k velrybářům

Ochránci přírody z radikální organizace Sea Shepherds nabídli 25 000 dolarů tomu, kdo je přivede na stopu japonské velrybářské flotily, která vyplula do Antarktidy ulovit 850 plejtváků malých a 10 ohrožených plejtváků myšoků.

Ochranáři dají 25 000 USD tomu, kdo je dovede k velrybářům

Novozélandské námořnictvo nafilmovalo velrybáře, jak harpunují velryby ve vodách jižně od Austrálie, ale odmítlo sdělit podrobnosti, neboť se obává, že ochránci přírody ve snaze zabránit Japoncům ulovit další kusy použijí násilné taktiky proti velrybářům. Austrálie a Nový Zéland přitom nesouhlasí s lovem.

Radikální ochránci přírody sdělili, že jsou připraveni do boku velrybářské lodi narazit svou lodí nebo flotilu napadnout, až se bude vracet s úlovkem do přístavu. Méně radikální ochránci se chtějí dostat na svých člunech mezi velryby a lovce a zabránit jim tak v harpunování. Japonci na své lodě zase namontovali vodní děla.

Ochranáři mají k dispozici tři lodě a doufají, že se jim velrybářskou flotilu podaří objevit. Japonci monitorují lodě ochránců přírody za pomoci satelitů a dělají vše proto, aby se jim vyhnuli.

Komerční lov velryb je zakázán od roku 1980, ale Japonsko v něm pokračuje. Tvrdí, že loví velryby, aby je zkoumalo. Jeho kritici říkají, že takto jen obchází zákaz lovu a zásobuje japonské restaurace. Japonsko spolu s Norskem a Islandem požaduje ukončení moratoria na lov velryb.

Anketa
Souhlasíte s radikálním postupem proti velrybářům?
Ano
96.7 %
Ne, protesty nesmí být násilné
1.8 %
Ne, lov velryb nemá být takto omezován
1.5 %
Celkem hlasovalo 3193 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků