Hlavní obsah

Oběťmi bojů na Srí Lance jsou desítky civilistů, použity byly kazetové bomby

Navzdory výzvám OSN a mezinárodních humanitárních organizací se nedaří ochránit civilisty na severu Srí Lanky při tvrdých střetech armády a tamilských separatistů. Poslední boje si vyžádaly 52 mrtvých. Jedna z kazetových bomb také zasáhla nemocnici.

Oběťmi bojů na Srí Lance jsou desítky civilistů, použity byly kazetové bomby

Podle OSN bylo 52 lidí zabito v okrese Mullativu ve městě Sudantirapuram. Dalších 80 civilistů bylo zraněno. Armáda odpovědnost popírá, tvrdí, že jde o těla padlých rebelů z řad tamilských tygrů, které separatisté převlékli do civilního šatu a pohodili v oblastech obývaných civilisty.

V oblasti byla také evakuována poslední fungující nemocnice, když byla bez přestávky ostřelována po dobu 16 hodin. Zasáhla jí také kazetová bomba. Ostřelována byla i v minulých dnech.

Její budovu opustilo 300 pacientů a dvacet zdravotníků. Podle Červeného kříže je jejich situace zoufalá: „Jsou uvězněni ve velmi malé oblasti, kde se bojuje. Není žádné bezpečné místo, kam by mohli jít, nemají jak utéci.“ V oblasti navíc není k dispozici pitná voda.

Armáda ovšem popírá, že by za osud pacientů mohla. Dodala, že sama nikdy nepoužila kazetové bomby.

Armáda nemíní polevit v tlaku, protože cítí velkou šanci na definitivní vítězství nad separatisty. Podle premiéra dojde k porážce rebelů v nejbližší době.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků