Hlavní obsah
Další zemětřesní postihlo Čínu, která se ještě nevzpamatovala z toho květnového. Foto: Bo Bor, Reuters

Nové zemětřesení v čínském S'-čchuanu si vyžádalo 15 mrtvých

Čínskou provincii S'-čchuan, zasaženou v květnu tragickým zemětřesením, postihly v sobotu dodatečné otřesy půdy o síle téměř šesti stupňů Richterovy škály. Záchvěvy způsobily vážné škody na budovách a vyžádaly si nejméně patnáct lidských životů. Další stovka lidí utrpěla zranění. Oznámila to čínská státní televize.

Další zemětřesní postihlo Čínu, která se ještě nevzpamatovala z toho květnového. Foto: Bo Bor, Reuters
Nové zemětřesení v čínském S'-čchuanu si vyžádalo 15 mrtvých

"V okrese Chuej-li se zřítilo značné množství domů," cituje agentura Reuters představitele okresu v televizi. Podle agentury Nová Čína bylo poškozeno 1400 domů v několika okresech a některé z nich se zcela zřítily.

Epicentrum otřesů leželo asi 30 kilometrů jihovýchodně od Pchan-č'chua, poblíž hranice s provincií Jün-nan. Ohnisko bylo v hloubce asi deseti kilometrů. Podle amerického geologického ústavu měly otřesy intenzitu 5,7 stupně Richtera, čínské úřady naměřily 6,1 stupně.

Ničivé zemětřesení, které postihlo provincii S'-čchuan 12. května, si vyžádalo více než 70 000 obětí. Miliony lidí přišly o střechu na hlavou. Událost však zvedla nejen v Číně, ale i ve světě velkou vlnu solidarity a pomoci postiženým. Napomohla tomu i skutečnost, že čínské úřady umožnily médiím o situaci poměrně otevřeně informovat včetně kritiky neschopnosti nebo korupčního jednání některých místních funkcionářů. Taková politika dosud nebyla obvyklá a souvisela možná i s obavou o image země před blížící se olympiádou v Pekingu.

Provincie S'-čchuan je kromě zemětřesení známá také svými rezervacemi na odchov téměř vymírající pandy velké. Zatím nejsou informace, zda zemětřesení zasáhlo také tyto rezervace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků