Hlavní obsah
Saadí Kaddáfí na snímku z roku 2010. Foto: Ismail Zitouny, Reuters

Niger vydal do Libye Kaddáfího syna

Nigerské úřady vydaly syna svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího do Libye. Saadí Kaddáfí již dorazil do hlavního města Tripolisu, oznámila ve čtvrtek podle agentury Reuters vláda libyjského premiéra Alího Zajdána.

Saadí Kaddáfí na snímku z roku 2010. Foto: Ismail Zitouny, Reuters
Niger vydal do Libye Kaddáfího syna

Saadí Kaddáfí ihned po příjezdu do Tripolisu skončil v libyjském vězení, kde s ním bude podle prohlášení vlády zacházeno v souladu s mezinárodními vězeňskými standardy. Libye chce někdejšího byznysmena, fotbalistu a šéfa místní fotbalové federace soudit za údajné násilné vyvlastňování majetku.

Niger chtěl Saadího vydat mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), ten o to však nepožádal, zájem měl jen o jeho bratra Sajfa Isláma. Saadího nakonec po dlouhých průtazích způsobených nigerskými obavami o zajištění spravedlivého procesu v jeho rodné zemi vydal do Libye.

Saadímu se podařilo uprchnout za hranice, několikrát však v minulých letech kvůli nepřehledným libyjským poměrům vyhrožoval, že se vrátí, neboť si lidé přáli návrat poměrů Kaddáfího éry.

Sajfa Isláma dopadli libyjští milicionáři ze Zintánu při pokusu o útěk ze země koncem roku 2011 a nyní je souzen kvůli údajnému ohrožení bezpečnosti státu a zločinům proti lidskosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků