Hlavní obsah
Oběťmi spojeneckých náletů se často stávají místo povstalců z Tálibánu bezbranní civilisté. Foto: Ahmad Masood , Reuters

Nálet americké armády zabil v Afghánistánu desítky civilistů

Při útoku amerického letectva na jihu Afghánistánu zahynulo podle tvrzení místních úřadů 38 civilistů, většinu z nich tvořily ženy a děti. Neštěstí potvrdila afghánská oficiální místa, americká armáda zahájila vyšetřování incidentu.

Oběťmi spojeneckých náletů se často stávají místo povstalců z Tálibánu bezbranní civilisté. Foto: Ahmad Masood , Reuters
Nálet americké armády zabil v Afghánistánu desítky civilistů

Obyvatelé vesnice Wech Baghtu v provincii Kandahár právě seděli při svatební hostině, když na jejich obydlí zaútočily americké letouny. Američané se za incident omluvili a do oblasti vyslali vyšetřovatele.

“Pokud byli při této operaci zabiti nevinní lidé, omlouváme se a vyjadřujeme upřímnou soustrast jejich rodinám a afghánskému lidu,” stojí v oficiálním prohlášení americké armády.

Afgháncům dochází s Američany trpělivost

Obyvatelům Afghánistánu přitom s omyly Američanů dochází trpělivost a jejich vyšetřovatelům nevěří. Před třemi měsíci podle afghánské vládní komise zahynulo při operaci americké armády v západním Afghánistánu 90 civilistů. Spojené státy přitom původně připustily pět mrtvých, jejich další vyšetřování zvedlo konečnou bilanci na 33 obětí.

Afghánský prezident Mahmúd Karzáí ve středu opětovně vyzval k zastavení zabíjejí civilistů. “Boj s terorismem nemůžeme vyhrát pomocí vzdušných útoků,” prohlásil Karzáí. “Tohle je první věc, kterou požaduji od nového amerického prezidenta - skoncovat s civilními oběťmi,” dodal.

K podobnému incidentu došlo před dvěma týdny, kdy po náletu letadel NATO zahynulo 18 civilistů. Podle údajů, které v září zveřejnila Organizace spojených národů, v Afghánistánu v posledních měsících prudce stoupá počet zabitých civilistů. Od ledna do srpna letošního roku jde o meziroční nárůst o 39 procent. Většinu z nich ovšem nezabili koaliční vojáci, ale bojovníci hnutí Tálibán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků