Hlavní obsah
Policejní vůz, který odvážel odsouzenou Filipínku Mary Jane Fiestu Velosovou. Foto: Wagino, ČTK/AP

Na smrt odsouzenou Filipínku zachránil „zázrak”. Skupinu pašeráků v Indonésii popravili

Navzdory zahraničním protestům popravila ve středu po půlnoci místního času (v úterý po 19.00 SELČ) Indonésie osm lidí odsouzených k smrti za pašování drog. Bylo mezi nimi sedm cizinců včetně dvou Australanů. Odsouzené Filipínce byla poprava odložena.

Policejní vůz, který odvážel odsouzenou Filipínku Mary Jane Fiestu Velosovou. Foto: Wagino, ČTK/AP
Na smrt odsouzenou Filipínku zachránil „zázrak”. Skupinu pašeráků v Indonésii popravili

„Vykonali jsme popravy,“ uvedla kancelář ministerstva spravedlnosti podle listu The Jakarta Post. Popraveni byli dva Australané, Brazilec, tři Nigerijci, Ghaňan a Indonésan. Ušetřena byla Filipínka Mary Jane Fiesta Velosová poté, co se filipínské policii vydala do rukou žena, která ji rekrutovala. Sestra Velosové při posledním setkání ještě řekla: „Doufáme v zázrak.“

Ten se posléze i stal, když se do rukou policie vydala Maria Kristina Sergiová, která čelí obvinění z ilegálního rekrutování, pašování lidí a podvodu. Na policii uvedla, že čelila anonymním výhrůžkám smrtí a též hrozbám od rodičů odsouzené, uvedla CNN.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sergiová, její manžel, který se vydal do rukou policie s ní, a další muž afrického původu známý jako Ike naverbovali Velosovou pod falešným slibem práce v Malajsii. Za to od ní požadovali 7000 pesos (cca 3300 Kč) mobilní telefon a rikšu, napsal web Gulfnews. Když obě dorazily do Malajsie, Sergiová ženě řekla, že tam pro ni žádnou práci nemá, ale že zaměstnavatel čeká v Indonésii.

Tam však s ní už neletěla. Na poslední chvíli cestu zrušila. Ještě před odletem ji ale seznámila s Afričanem Ikem, který jí předal zavazadlo, v němž bylo 2,6 kg kokainu. S kontrabandem byla Velosová zatčena.

Odsouzený se oženil

Odsouzení byli popraveni ve vesnici Nusakambangan u Cilicapu ve Střední Jávě. Každého popravila jiná dvanáctičlenná popravčí četa, kdy jen ve třech zbraních byly ostré náboje. Exekuce byly vykonány poté, co všech osm odsouzenců vyslovilo poslední přání.

V přísně střeženém vězeňském komplexu na ostrově Nusakambangan se s odsouzenými rozloučili jejich příbuzní. Poslední setkání provázely podle AP srdceryvné scény. Jednatřicetiletý Australan Andrew Chan se v pondělí ještě stačil oženit se svou snoubenkou.

Skupinu zatkla policie na indonéském ostrově Bali v dubnu 2005. Odsouzeni byli o rok později. Původně byl mezi čekateli na popravu i Francouz Serge Atlaoui, jeho právník ale prozatím dosáhl odkladu tím, že podal stížnost proti způsobu, jímž byla zamítnuta jeho žádost o milost.

Proti popravám protestovala především Austrálie. Šéfka australské diplomacie Julie Bishopová se ještě v pondělí snažila plánovanou popravu oddálit. Ministryně tvrdila, že proces s Australany obžalovanými z pašování drog mohl být ovlivněn korupcí a že by tato podezření měly indonéské úřady prověřit.

Indonésie kontrovala, že proces byl spravedlivý a milost by ukázala, že země není dost tvrdá v boji s drogovými delikty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků