Hlavní obsah
 

Na obléhané univerzitě v Hongkongu zůstává stovka studentů, je jim zima a hladoví

Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týden obsadilo několik set studentů na protest proti místní vládě, zůstává stovka lidí. Podle agentury AP to v úterý řekla správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Ta rovněž uvedla, že 400 demonstrujících z univerzity policie zadržela.

 
Na obléhané univerzitě v Hongkongu zůstává stovka studentů, je jim zima a hladoví

Lamová oznámila, že areál polytechnické univerzity opustilo 600 protestujících, včetně asi 200 nezletilých. Dodala, že mladší 18 let nebyli zadržováni, ale že mohou být stíháni později.

Dvě stovky nezletilých odešly spolu se stovkou starších v noci na úterý. Vzdala se i šestnáctiletá dívka, která řekla agentuře Reuters, že jinou možnost neměla: „Snažili jsme se utéci od včerejšího rána, ale nemohli jsme najít cestu ven a báli jsme se, že budeme obviněni. Je to jediný způsob. Byla jsem docela zoufalá.”

Poslanec Ted Hui varoval, že studenti už nemají dost jídla, aby vydrželi ještě další den. Jeden ze studentů opustil univerzitu kvůli „zimě a hladu”. V Hongkongu je v současnosti kolem 20 stupňů Celsia přes den a kolem 16 v noci. Hui dodal, že „zranění jsou bez dostatku zdravotnických potřeb”.

Hongkongští policisté zatýkají demonstranta u polytechniky.

Foto: Achmad Ibrahim, ČTK/AP

V pondělí večer se nedaleko polytechniky podle BBC shromáždilo asi dvě stě lidí, včetně rodičů dětí na univerzitě, k pokojné demonstraci.

Britská stanice BBC uvedla, že v budově polytechniky se brání policistům asi sto až dvě stě studentů a aktivistů. Policie je vyzvala už v neděli, aby do nedělních 22 hodin odešli, jinak použije ostrou munici.

Na hongkongskou univerzitu se v minulém týdnu přesunuly protivládní protesty, které začaly v červnu. O víkendu policie obklíčila polytechniku se zabarikádovanými studenty a aktivisty, aby je pozatýkala. Několika z nich se v pondělí podařilo uprchnout na motocyklech, na kterých pro ně přijeli jejich příznivci. Část z nich ale při tom policie zatkla. Další se pokusili spustit se po lanech, uvedla stanice BBC. Policie proti studentům okupujícím polytechniku nasadila ohromné množství slzného plynu. Studenti se bránili Molotovovými koktejly a pálili na policisty z praků a luků.

Zranění u hongkongské polytechniky

Foto: Achmad Ibrahim, ČTK/AP

Nový policejní šéf 

Hongkongská správa v úterý jmenovala nového policejního šéfa Chrise Tanga, který má velet asi 31 000 členů policejního sboru. Tang vyzval občany Hongkongu, aby pomohli ukončit sociální nepokoje a odsoudili násilí, jehož se dopouštějí radikální demonstranti. Podle Tanga je znepokojující, když je za násilí kritizována jen policie a násilí davu se přehlíží, protože zhoršující se násilí má blízko k terorismu. V listu South China Morning Post zdůraznil, že jen síla protesty neukončí.

Čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming v pondělí uvedl, že centrální vláda v Číně nebude sedět se založenýma rukama, pokud se situace v Hongkongu stane „nekontrolovatelnou”.

Lamová ale na otázku, zda požádá o pomoc čínské jednotky, uvedla, že věří, že její vláda situaci zvládne sama.

Hongkongská vláda vyjádřila podle místního rozhlasu RTHK obavy, že nejnovější události mohou ohrozit konání místních voleb, které jsou plánovány na neděli. Odložení či zrušení voleb by ale mohlo protesty dále zesílit, uvedl server BBC. Demonstranti už dříve měli obavy, že protesty vláda zneužije k tomu, aby zabránila konání voleb.

Agentura Reuters s odvoláním na čínská média napsala, že v úterý a ve středu byly dočasně zrušeny některé vlakové spoje mezi Čínou a Hongkongem. Důvod podle ní čínská média nezmínila.

Zraněný student u hongkongské polytechniky

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků