Hlavní obsah
Ruská protiponorková loď Admiral Tribuc v Manile Foto: Romeo Ranoco, Reuters

Dvě ruské válečné lodě dorazily v úterý do Manily v době, kdy se filipínský prezident Rodrigo Duterte snaží zlepšit vztahy s Moskvou. Ve hře je i nákup zbraní, uvedly agentury AP a Reuters.

Ruská protiponorková loď Admiral Tribuc v Manile Foto: Romeo Ranoco, Reuters
Na Filipíny dorazily ruské válečné lodě

Zástupce velitele ruské Pacifické flotily kontraadmirál Eduard Michailov řekl, že na protiponorkové lodi Admiral Tribuc i na tankeru Boris Butomato je řada vojenského vybavení, které plánuje posádka během pětidenní návštěvy představit filipínskému námořnictvu.

„Můžete si vybrat, zda budete spolupracovat se Spojenými státy americkými nebo spolupracovat s Ruskem, ale naše strana vám pomůže se vším, co potřebujete,“ řekl po příjezdu během uvítání.

„Naše vlády budou možná někdy projednávat i možnosti námořních cvičení,“ dodal kontraadmirál s tím, že Rusko cvičí s indonéským námořnictvem.

Ruské lodě připluly na Filipíny už potřetí, nejprve v lednu 2012 a pak v květnu 2016, letošní návštěva je ale první po zvolení prezidenta Duterteho, který se začal odvracet od USA a přiklánět k Číně navzdory územním sporům.

Filipíny přitom byly dlouho vojensky závislé na USA. Kvůli ochlazení vztahů hledají jiné a levnější dodavatele. Když před měsícem navštívil Moskvu filipínský ministr obrany Deflin Lorenzana, řekl, že armáda zvažuje nákup ostřelovačských pušek ruské výroby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků