Hlavní obsah
 

Na festivalu psího masa porazili deset tisíc psů

Na deset tisíc psů za poslední dva dny porazili a naservírovali s ovocem liči ve městě Jü-lin na jihu Číny. Navzdory sílícím protestům ochránců zvířat se tam u příležitosti letního slunovratu koná Festival liči a psího masa, uvedla BBC.

 
Na festivalu psího masa porazili deset tisíc psů

Tradice pojídání psího masa je na jihu Číny a v Koreji podle agentury Nová Čína stará asi pět set let. Podle ní právě psí maso pomáhá lépe snášet letní vedra.

Akci pořadatelé zorganizovali navzdory silným protestům. Petici proti festivalu podepsalo na internetu 3,8 miliónu lidí. Přidali se například britský komik Ricky Gervais, ale také čínská popová hvězda Čchen Kun nebo herec Jang Mi.

Čínská učitelka v důchodu Jang Siao-jün zase zaplatila 7000 jüanů (přes 27 000 korun), aby vykoupila stovku psů, kteří měli být poraženi a snědeni.

Psy v Jü-linu vezou na trh.

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Podle informací čínského tisku hodlá pětašedesátiletá žena zachráněné psy přestěhovat do svého domu vzdáleného téměř 2000 kilometrů od zmíněného města.

Část čínských aktivistů kritizuje akci i z hlediska zdravotních rizik spojených s konzumací psího masa a upozorňuje, že zisky prodejců by neměly být na úkor zdraví konzumentů.

Číňan na trhu v Jü-linu s vyvrženým psem

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

V pondělí došlo ve městě Jü-lin i k násilné potyčce. Skupinu deseti demonstrantů napadlo dvacet mužů a rozprášili ji. Demonstranti kritizovali nejen brutální zacházení se zvířaty a sporné praktiky prodejců, ale varovali před šířením vztekliny.

Většina psů, kteří jsou kvůli festivalu utraceni a upečeni či uvařeni, jsou buď toulavá zvířata, anebo mazlíčci ukradení majitelům, uvádí na základě svého vyšetřování hongkongská charitativní organizace Animals Asia. I když na fotografiích jsou vidět i masná plemena.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Proti festivalu demonstrovala před radnicí v Jü-linu malá skupinka ochránců zvířat

Video: Reuters

Od festivalu se snaží distancovat i magistrát. „Někteří obyvatelé Jü-linu mají ve zvyku se scházet a společně pojídat liči (ovoce) a psí maso v době letního slunovratu. Tento festival je komerční záležitostí a není (oficiálně) organizován městem,” napsal městský úřad na mikroblogu Weibo.

Ve městě je však festival populární a před restaurací nabízející křupavé psí maso se tvoří fronty. Kilo ho na trhu vyjde na v přepočtu 150 korun.

Zákazníci si vybírají psí maso na trhu v Jü-linu.

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Ve většině oblastí Číny není konzumace psů v současnosti obvyklá, i když se tam ročně porazí na deset miliónů psů. Více Číňanů, asi třicet miliónů domácností, nyní chová psy jako domácí mazlíčky. Jejich láska k psům podporuje sílící hnutí za práva zvířat v zemi.

Psi jsou navíc často poráženi krutě, jsou biti a pak jim je proříznuto hrdlo, uvedl web news.com.au. Někteří jsou i zaživa stahování z kůže nebo házeni do vroucí vody. Milovníci psího masa jsou přesvědčeni, že když pes před smrtí trpí, je jeho maso chutnější.

Anketa
Snědli byste psí maso?
Ano
23.5 %
Ne
63.8 %
Už jsem ho jedl/a
12.7 %
Celkem hlasovalo 8927 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků