Hlavní obsah
Mandla Maseko Foto: Profimedia.cz

Muž, který měl být prvním africkým černochem v kosmu, se zabil

Mandla Maseko z Jihoafrické republiky, který měl být prvním africkým černochem ve vesmíru, se zabil při nehodě motocyklu. V pondělí to oznámila jeho rodina. Maseko před šesti lety prošel soutěží o letenku na hranice kosmu. S letem se počítalo pro rok 2015, ale zatím se nekonal.

Mandla Maseko Foto: Profimedia.cz
Muž, který měl být prvním africkým černochem v kosmu, se zabil

O cestu na hranice kosmu měl zájem milion lidí a finále se 100 vybranými účastníky se konalo v USA. Sestávalo z testů, při nichž se zjišťovala fyzická i psychická kondice uchazečů, a Maseko se dostal do vítězné 23členné skupiny.

Bylo mu 30 let a v JAR se mu přezdívalo Astronaut. Let, při němž se mělo 23 vybraných lidí podívat na hranice kosmu do výšky 103 kilometrů nad Zemi, se nekonal, protože jeho organizátor, společnost XCOR Aerospace, zkrachoval, informoval portál Space.com.

Maseko pracoval jako soukromý pilot, působil také jako DJ a byl milovníkem motocyklů. Nehoda, při níž se zabil, se stala v sobotu. Za života tvrdil, že chce učinit něco, co bude motivací a inspirací mladých lidí v Africe.

Mark Shuttleworth na palubě ISS

Prvním Afričanem ve vesmíru byl jihoafrický podnikatel Mark Shuttleworth, který si koupil za 20 milionů dolarů (v tehdejším kurzu 364 milionů korun) coby vesmírný turista sedadlo v ruské lodi Sojuz a v roce 2002 měl možnost strávit několik dní na Mezinárodní vesmírné stanici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků