Hlavní obsah
Sajnchú Ganbátár při hlasování Foto: Chadraabal Baramsai, ČTK/AP

Mongolský kandidát odmítl revizi prvního kola voleb, po níž byl vyřazen

Vůdce opoziční Mongolské lidové revoluční strany Sajnchú Ganbátar dnes oznámil, že neuznává výsledky prvního kola prezidentských voleb, podle kterých byl z dalšího klání o nejvyšší úřad v zemi vyřazen. Oznámila to ruská agentura TASS s odvoláním na místní média.

Sajnchú Ganbátár při hlasování Foto: Chadraabal Baramsai, ČTK/AP
Mongolský kandidát odmítl revizi prvního kola voleb, po níž byl vyřazen

Volební komise oznámila, že z pondělního hlasování do druhého kola postoupili opoziční politici Chaltmágín Battulga a Ganbátar, označovaný za levicového nacionalistu. V úterý ale upřesnila, že Ganbátara o necelé dvě tisícovky hlasů porazil vládní kandidát a bývalý premiér Mijégombyn Enchbold, který se tak má v druhém kole 9. července střetnout s Battulgou.

„Neuznáváme výsledky voleb, vyhlášené v úterý,” řekl Ganbátar. „Mongolská lidová revoluční strana získala většinu hlasů v deseti krajích (ajmacích),” dodal s tím, že to svědčí o zjevné podpoře jeho strany mezi voliči. Opoziční strana předpokládá, že výsledky prvního kola byly zfalšovány při sčítání hlasů.

Chatlmágín Battulga po odevzdání hlasů

Foto: Rentsendorj Bazarsukh, Reuters

Druhé kolo prezidentských voleb bylo v Mongolsku vyhlášeno vůbec poprvé, protože v prvním kole žádný z uchazečů nezískal více než 50 procent hlasů.
Ganbátar je podle agentury AP veřejností vnímán jako „Robin Hood”. Kritizuje pro Mongolsko údajně nevýhodné podmínky, za jakých v zemi působí nadnárodní těžební firma Rio Tinto. Výhrady má i k pomoci od Mezinárodního měnového fondu, v rámci které vláda přistoupila na zvýšení daní a výdajové škrty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků