Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Miloš Zeman přiletěl do Číny na oslavy konce války

Prezident Miloš Zeman ve středu přiletěl do Číny, kde se zúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Prezidentský letoun přistál v čínské metropoli Pekingu krátce po desáté místního času (po 4:00 SELČ).

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Miloš Zeman přiletěl do Číny na oslavy konce války

Středeční program český prezident zahájí schůzkou s českým velvyslancem v Číně, s nímž bude jednat o chystaném otevření českého generálního konzulátu v pátém největším čínském městě Čcheng-tu. Usnadnilo byl vydávání víz pro Číňany, a tak napomohlo rozvoji cestovního ruchu. Zeman podpořil přímou leteckou linku mezi Prahou a Čcheng-tu, které je metropolí provincie S'-čchuan a patří k nejdůležitějším ekonomickým centrům Číny s jedním z nejvytíženějších letišť.

Prezident se dnes rovněž sejde se zástupci agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism a položí květiny k náhrobku českého jezuitského misionáře Karla Slavíčka (1678-1735). Tento učenec, který se za svého života věnoval kupříkladu matematice a astronomii, působil téměř 20 let v Číně, naučil se čínsky a bývá označován za prvního českého sinologa. Pro svou zdatnost v přírodních vědách se stal oblíbencem čínského císaře, napsal pojednání o čínské hudbě a stal se údajně autorem prvního plánu Pekingu.

Na závěr dne je plánována večeře pořádaná čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na počest představitelů států a vlád. Ta se uskuteční ve vile Fang-fei v někdejším císařském palácovém komplexu, který je v současnosti využíván k přijímání významných návštěv.

Ve čtvrtek bude Zeman společně s další asi třicítkou světových státníků přihlížet velkolepé vojenské přehlídce v centru Pekingu. Během své pětidenní návštěvy Číny se rovněž setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zeman bude jediným západním vůdcem na oslavách. Nejvyšší představitelé členských zemí Evropské unie, Spojených států a dalších západních zemí buď přijet odmítli, nebo nebyli pozváni. Důvodem k odmítnutí jsou obavy, že by přehlídka vojenské moci Pekingu mohla vyslat špatný signál Japonsku a dalším zemím v regionu, které kritizují územní rozpínavost Číny. Přehlídka se koná na náměstí Nebeského klidu, kde v roce 1989 čínská armáda krvavě potlačila prodemokratické protesty. Český prezident řekl, že svou účast považuje za výraz uznání 17 miliónům padlých obyvatel Číny, kteří ve válce bojovali na straně Spojenců proti Japonsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků