Hlavní obsah
 

Maroko vede boj s „potratovou lodí“

Marocké úřady uzavřely přístav, do kterého měla ve čtvrtek vplout nizozemská "potratová loď". Na její palubě by si těhotné ženy mohly nechat provést interrupci, která je v Maroku zakázaná. Organizátoři kampaně ale podle agentury AFP sdělili, že loď Aurora do přístavu Marina Smir u města Tetuán na severu Maroka vplula už před několika dny, aby se tak vyhnula jeho předpokládanému uzavření.

 
Maroko vede boj s „potratovou lodí“

Pořádkové síly byly podle místních zdrojů AFP kolem přístavu rozmístěny od rána, aby zablokovaly vstup do přístavu, kam nebyli puštěni ani novináři. Nejmenovaný vládní činitel řekl, že přístav byl uzavřen kvůli "vojenským manévrům".

Organizátoři kampaně ve středu oznámili, že jejich plavidlo do přístavu dorazí ve čtvrtek. Podle jejich pozdějšího oznámení ale loď do přístavu dorazila už před několika dny, protože aktivisté se obávali, že úřady přístav uzavřou. Loď údajně na místě zůstane šest dní.

Loď Aurora

Foto: Reuters

Maroko by se tak stalo první muslimskou zemí, u níž plavidlo nizozemské nevládní organizace Ženy na vlnách (WoW) zakotvilo. Loď do země pozvala místní organizace prosazující legalizaci potratů. Plavidlo nabízí služby vždy v mezinárodních vodách, aby neporušovalo zákony příslušného státu. Marocká vláda podle AP tvrdila, že plavidlo nemělo povolení k vplutí.
Umělé přerušení těhotenství je v tomto severoafrickém království rozšířenou praktikou, i když je zakázané. Podle vládních statistik se provádí až 800 interrupcí denně. Jen asi 250 z nich je podle zakladatelky WoW Rebeccy Gompertsové provedeno správně, zbylé probíhají nebezpečnými metodami. Každoročně tak prý při těchto interrupcích umírá v Maroku 78 žen.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků