Hlavní obsah
Demonstrace na hongkongském letišti Foto: Issei Kato, Reuters

Letiště v Hongkongu obnovilo provoz, správkyně varuje před pádem do propasti

Hongkongské mezinárodní letiště v úterý obnovilo provoz po pondělní blokádě související s demonstracemi prodemokratických aktivistů. Odlety a přílety však probíhají mimo pravidelný čas a zrušeny byly stovky letů, informovala agentura Reuters. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž odstoupení protestující požadují, vyzvala ke klidu a varovala před chaosem. Demonstranti hodlají v úterý v protestech pokračovat.

Demonstrace na hongkongském letišti Foto: Issei Kato, Reuters
Letiště v Hongkongu obnovilo provoz, správkyně varuje před pádem do propasti

Protesty požadující demokratizaci Čínou spravovaného ostrova probíhaly na letišti čtyři dny, což v pondělí přimělo vedení terminálu zrušit veškeré neodbavené lety. V úterý ráno letiště oznámilo postupné obnovování provozu, některé aerolinky však stále ruší své lety a většina z těch odbavovaných je zcela obsazena. Podle Reuters jen místní letecká společnost Cathay zrušila na 200 letů a i další aerolinky doporučují klientům, aby si rezervovali letenky na jiné dny.

Varování správkyně před pádem do propasti

Lamová, která se v posledních týdnech k největší politické krizi za desítky let příliš nevyjadřuje, v úterý prostřednictvím médií vyzvala obyvatele ke klidu a prohlásila, že násilnosti ze strany demonstrantů uvrhly Hongkong do stavu „paniky a chaosu”.

„Chvíli přemýšlejte, podívejte se na naše město. Opravdu je chcete vidět, jak se propadá do propasti?” řekla v emotivním projevu podle agentury AFP.

„Hongkong jako otevřené, svobodné, velmi tolerantní a ekonomicky stabilní město pocítí těžké rány... Zotavení může trvat dlouho,” dodala správkyně schválená Pekingem, které mnozí vyčítají, že chce posílit kontrolu Číny nad ostrovem.

Její vyjádření se neslo v podobném duchu jako výroky představitele čínské styčné kanceláře ve městě, který varoval, že by město mohlo „sklouznout na dno propasti, jestliže se umožní pokračovat teror zvěrstev”.

Protesty pokračují

Demonstranti v úterý hodlají opět vyjít do ulic. Jednou z lokalit, kde budou protestovat, je prostranství před nemocnicí Prince z Walesu, kde chtějí upozornit na násilí, kterého se při víkendových demonstracích dopustila policie.

Bezpečnostní složky použily slzný plyn v přeplněné vlakové stanici a také do davu zblízka střílely gumovými projektily. Jeden z nich zasáhl do obličeje mladou medičku, což mezi aktivisty vyvolalo hlasité odsudky. Podle lékařů je žena v nemocnici a hrozí, že přijde o oko, což sloganem „oko za oko” a páskami přes oko připomínali i lidé demonstrující v pondělí na letišti. Hongkongská policie uvedla, že incident vyšetřuje a zjišťuje, zda ženu opravdu zasáhli policisté.

O rostoucím napětí mezi Hongkongem a Pekingem svědčí podle médií fakt, že Čína v pondělí konstatovala, že se na demonstracích objevily „zárodky terorismu”.

Protesty v bývalé britské kolonii vyvolala snaha zabránit přijetí zákona navrženého Lamovou, který měl umožnit vydávání trestně stíhaných lidí do pevninské Číny. Poté, co správkyně návrh stáhla, přerostly demonstrace ve snahu vymoci si demokratické reformy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků