Hlavní obsah

Krejčířova manželka neúspěšně žádala o české vízum

Manželka uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře Kateřina se podle zjištění Práva pokusila loni v srpnu v Nairobi jako občanka Seychel neúspěšně získat do seychelského pasu české vízum. Vízum ale na českém velvyslanectví v keňském hlavním městě nedostala. Seychely spadají v české zahraniční službě pod velvyslanectví v Keni.

Krejčířova manželka neúspěšně žádala o české vízum

„Můžu potvrdit, že o vízum žádala, ale české úřady této žádosti nemohly vyhovět. Paní Krejčířovou totiž považujeme stále za českou občanku, a proto není důvod k tomu, aby jí bylo udělováno české vízum,“ řekla k tomu Právu mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová.

Zároveň vysvětlila, že Krejčířová dostala od českých diplomatů na vybranou: buď může do republiky přicestovat standardně a bez jakýchkoliv omezení jako česká občanka, anebo musí prokázat, že české občanství pozbyla.

„Na to už ale paní Krejčířová nereagovala. Svůj seychelský pas si pouze vyzvedla na ambasádě a poté se již neozvala,“ řekla Opletalová.


Proč to dělala?

V Česku je Krejčířová stíhána jako uprchlá za podíl na praní špinavých peněz manžela. Proč by se tedy chtěla na vízum vracet do vlasti? Lze to vysvětlit tím, že pokud by vízum dostala, nemusela by se vracet, ale mohla by argumentovat, že ji Česko už nepovažuje za svou občanku, ale za občanku Seychel. To by mohlo pomoci Krejčířovi v jeho snaze zabránit svému vydání do Česka. I on totiž používá seychelský pas.


Že se Krejčířová pokusí o návrat do republiky, předpokládala česká rozvědka už v době zatčení jejího manžela v JAR. Tajná služba totiž měla poznatky o tom, že její manželství je v troskách. Krejčíř už prý v Africe se svou chotí nepočítal a zpravodajci očekávali, že Krejčířové na Seychelách dojdou peníze.


Pokud by ovšem do Česka přiletěla, hrozily by jí problémy od naší policie a soudu. Podle dobře informovaného zdroje z prostředí tajných služeb však Krejčířová nakonec následovala svého muže do JAR. „Jsou tam teď spolu i se synem Denisem,“ řekl Právu zdroj.


Soud, před jehož senátem by se měla Krejčířová zpovídat o ní nic neví.

Radovan Krejčíř

Narodil se 4. listopadu 1968 v Dolním Žukově na Karvinsku. Jeho matka Naděžda byla kadeřnice, otec Lambert technik.

Vystudoval ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě, absolvoval v roce 1991. Na konci 80. let obchodoval s tuzexovými bony a vydělal tím stovky tisíc korun. Na začátku 90. let pak provozoval zástavárny.

V roce 1992 si vzal svou současnou ženu Kateřinu. Vystudovala hru na housle. Mají spolu syna Denise.

Později vydělal velké peníze na investicích v kupónové privatizaci. V této době působil v mnoha společnostech.

V roce 2003 skončil kvůli jedné kauze ve vazbě, po roce byl propuštěn. Krejčíř je obviněn ve dvanácti kauzách, většinou jde o podvody či nelegální převody peněz.

V roce 1996 koupil seychelské občanství, které se mu hodilo po útěku z Česka v roce 2005. Seychely své občany nevydávají.

V dubnu se pokusil Krejčíř o vstup do JAR na falešný pas, přičemž byl na českou žádost zatčen. V únoru 2008 soud rozhodl, že Krejčíře do Česka nevydá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků