Hlavní obsah
Ženy, které uprchly před Boko Haram. Foto: Reuters

Kleště Boko Haram se svírají, hnutí se pokusilo dobýt hlavní město provincie

Radikální muslimská skupina Boko Haram v neděli večer zaútočila na hlavní město severovýchodní nigerijské provincie Borno Maiduguri. Armáda její útok po tvrdých bojích odrazila a zabila několik desítek bojovníků Boko Haram, uvedla BBC s odvoláním na armádní zdroje. Boko Haram se ale v neděli podařilo dobýt jiné město Monguno.

Ženy, které uprchly před Boko Haram. Foto: Reuters
Kleště Boko Haram se svírají, hnutí se pokusilo dobýt hlavní město provincie

Maiduguri tak zůstává posledním velkým městem ve státě Borno, které drží vládní vojska. Město je plné uprchlíků z míst, která Boko Haram ovládlo už dříve.

Oba útoky předznamenaly hlasité výbuchy, spekuluje se o možnosti použití zbraní získaných ze základny u Doron Bagy. [celá zpráva]

Vojenská posádka v Mongunu, vzdáleném od Maiduguri asi 140 km, byla přemožena a mnoho domů zapáleno, podobně jako v městě Baga, jehož část útočníci vypálili. [celá zpráva]

U Maiduguri se podařilo útok odrazit, přesto je situace obtížná, protože v jeho okolí získalo Boko Haram rozsáhlá území. Podle místního zpravodaje BBC vede z města jediná bezpečná cesta, i když dříve bylo významnou křižovatkou.

Boko Haram vede od roku 2009 boj za zavedení islámského práva v zemi a později i za vytvoření chalífátu na území Nigérie.

Kerry naznačil pomoc

Nigérii v neděli navštívili americký ministr zahraničí John Kerry. Při jednání s nigerijským prezidentem Goodluckem Jonathanem nabídl pomoc USA v boji s Boko Haram, ale podmínil ji poklidným průběhem únorových voleb a zlepšením lidských práv: „Jsme připraveni udělat více, ale naše schopnost to udělat bude odvislá od věrohodnosti, transparentnosti a klidného průběhu voleb.“

USA momentálně zbraně do Nigérie nedodávají kvůli porušování lidských práv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků