Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na koncertě k 70. výročí založení korejské lidové armády Foto: Kcna, Reuters

KLDR čekají nové sankce, dohodly se na nich USA a Čína

Spojené státy a Čína se dohodly na textu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která rozšiřuje sankce proti KLDR za nedávný jaderný test. Oznámila to ve středu v noci agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na koncertě k 70. výročí založení korejské lidové armády Foto: Kcna, Reuters
KLDR čekají nové sankce, dohodly se na nich USA a Čína

Rezoluce odsuzující lednový jaderný test je podle diplomatů „obsažná a dlouhá”. Při jednání amerických a čínských diplomatů se podařilo vyřešit řadu sporných bodů tak, aby dokument mohl být předložen k hlasování.

Washington požadoval, aby rezoluce blokovala přístup severokorejských plavidel do mezinárodních přístavů. Žádal rovněž, aby severokorejské banky neměly možnost využívat mezinárodní finanční systém. Zda Peking tyto požadavky přijal, diplomatické zdroje neuvádějí.

KLDR je vystavena sankcím už od roku 2006, kdy Pchjongjang provedl první jaderný test. Zahrnují embargo na dodávky zbraní, zakázán je také dovoz a vývoz jaderné a raketové technologie. Do Severní Koreje se rovněž nesmí vyvážet luxusní zboží.

Související témata

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: KCNA, Reuters

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Lednový test, který Pchjongjang označil za zkoušku vodíkové bomby, odsoudily i Čína a Rusko, které KLDR považuje za své spojence.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků