Hlavní obsah
 

Kimova vodíková puma byla silnější než bomby v Nagasaki a Hirošimě dohromady

Vodíková bomba, kterou o víkendu otestovala Severní Korea, byla silnější než pumy, které shodily Spojené státy na japonská města Hirošimu a Nagasaki. Odhady se liší, jihokorejské ministerstvo obrany zveřejnilo v pondělí aktualizovaný odhad, podle něhož uvolnila bomba 50 kilotun energie.

 
Kimova vodíková puma byla silnější než bomby v Nagasaki a Hirošimě dohromady

Nálož, na jejíž přípravu podle snímků severokorejské státní agentury dohlížel samotný vůdce Kim Čong-un, byla odpálena v neděli v podzemním zkušebním středisku a vyvolala mohutné otřesy.

Některé odhady hovořily o tom, že bomba mohla uvolnit až sto kilotun energie. Jedna kilotuna je 4 184 000 000 000 joulů (J).

Vůdce Kim Čong-un při prohlídce klíčových komponentů do jaderné pumy

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: , ČTK/AP

Ačkoliv Soul v pondělí odhad zmírnil, stále se jedná o mnohonásobně ničivější účinek, než jaký měly bomby shozené na Hirošimu a Nagasaki dohromady. Zatímco puma Little Boy shozená na Hirošimu uvolnila 15 kilotun, bomba Fat Man v Nagasaki 20 kilotun. V obou japonských městech zahynulo až čtvrt miliónu lidí.

Současně se jedná o nejmocnější jadernou nálož, jakou dosud Severní Korea otestovala.

Jižní Korea v té souvislosti v pondělí také varovala, že zaznamenala přípravy zkoušky další severokorejské balistické rakety.

Síla severokorejských jaderných výbuchů
9. října 20060,7–2 kilotuny
25. května 20092–5,4 kilotuny
12. února 20136–16 kilotun
6. ledna 20167–16,5 kilotuny
9. září 201615–25 kilotun
3. září 201750–100 kilotun
zdroj: Wikipedia, Reuters

Lidé v Pchjongjangu oslavují úspěšný test vodíkové bomby.

Foto: , ČTK/AP

Spojené státy otestovaly poprvé vodíkovou pumu v roce 1952. Měla ekvivalent 1000 kilotun. Dosud nejmocnější jadernou pumou zůstává sovětská puma Car shozená na padáku v roce 1961 v souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu. Měla sílu 50 000 kilotun a zničila všechny domy v okruhu 50 kilometrů. Rozbitá okna v důsledku výbuchu ale byla hlášena až ve Finsku a Norsku.

Jak funguje vodíková bomba

Foto: David Ryneš, Novinky

Co je vodíková puma
Jedná se o jadernou bombu, která ale využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku.
Je mocnější než jaderná bomba, u níž dochází ke štěpení jader atomů. Současně je „čistší“, to znamená, že při jejím výbuchu vzniká méně radioaktivního spadu. Provést výlučně fúzní výbuch se ale ještě nikomu nepodařilo.
Protože vodíková puma využívá fúze lehčích částic, může být menší, takže se lépe hodí pro hlavice balistických střel.
Vyvinuly ji Spojené státy v roce 1952. Po nich vodíkovou bombu testovaly Sovětský svaz, Velká Británie, Francie a Čína.
Ve válce nebyla nikdy použita.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků