Hlavní obsah
Severokorejský lídr Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump na druhém summitu. Foto: Kcna, Reuters

Kim je otevřený třetímu summitu s Trumpem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un je připraven na třetí summit s Donaldem Trumpem, pokud Spojené státy budou do konce letošního roku schopny nabídnout podmínky dohody, které by byly přijatelné pro obě strany. Kim se tak vyjádřil ve svém pátečním večerním projevu na zasedání parlamentu KLDR, informovala v sobotu severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

Severokorejský lídr Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump na druhém summitu. Foto: Kcna, Reuters
Kim je otevřený třetímu summitu s Trumpem

Kim a Trump se poprvé sešli na historickém summitu v Singapuru loni v červnu. Jejich druhé setkání v únoru ve Vietnamu ale ztroskotalo na tématu sankcí, které byly na KLDR uvaleny za její jaderné a raketové zbrojní programy, a schůzka skončila předčasně bez dohody.

Kim ve svém projevu svedl vinu za neúspěch summitu na "jednostranné požadavky Spojených států". Zároveň ale zdůraznil, že jeho osobní vztahy s americkým prezidentem zůstávají nadále dobré.

Prezident USA Donald Trump s lídrem KLDR Kim Čong-unem na summitu v Hanoji

Foto: Leah Millis, Reuters

Trump krátce po skončení schůzky tvrdil, že Pchjongjang na summitu požadoval, aby byly v podstatě zrušeny všechny sankce, a neprojevil ochotu vzdát se zcela svých zbrojních programů, na což americká strana nemohla přistoupit. KLDR tvrdí, že požadovala jen zrušení sankcí týkajících se civilní ekonomiky.

"V Hanoji Spojené státy přišly s naprosto nerealizovatelnými plány a nebyly ochotny si s námi sednout a problém řešit," podotkl Kim. Podle severokorejského vůdce je zapotřebí, aby Washington změnil způsob uvažování, teprve pak bude možné pokračovat v jednání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků