Hlavní obsah
Tisková konference šéfa čínské diplomacie Wanga Yi Foto: Ken Moritsugu, ČTK/AP

Kdo žádá po Číně odškodnění za koronavirus, je snílek, tvrdí čínský ministr

Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek, řekl v neděli čínský ministr zahraničí Wang Yi během tiskové konference, kterou pořádal na okraj výročního zasedání čínského parlamentu. Narážel na vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nevyloučil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa.

Tisková konference šéfa čínské diplomacie Wanga Yi Foto: Ken Moritsugu, ČTK/AP
Kdo žádá po Číně odškodnění za koronavirus, je snílek, tvrdí čínský ministr

Šéf čínské diplomacie ostře zkritizoval jednání USA, které podle něj vyostřilo vztahy mezi oběma zeměmi tak, že jsou na okraji studené války.

„V USA se kromě zkázy způsobené koronavirem šíří i politický virus a nevynechá příležitost, aby nezaútočil a nehanil Čínu“ řekl Wang Yi. Spojené státy a Čína mají podle něj velkou odpovědnost za mír a rozvoj ve světě, proto by měly najít způsob mírové existence. Protože ze spolupráce jenom získají, zatímco konfrontace jim přinese ztráty.

„Některé americké politické síly berou vztahy mezi Čínou a USA rukojmím a tlačí vztah k nové studené válce,“ řekl Wang Yi. Seznam „teorií lží a spiknutí“ ve Spojených státech proti Číně se prodlužuje, tvrdí diplomat. USA by podle něj měly přestat marnit čas. Peking je připraven s USA spolupracovat při zachování respektu.

Vztahy obou zemí, poznamenané v minulých dvou letech obchodní válkou, se v době koronaviru vzájemnými výpady značně zhoršily, upozornila agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump nevyloučil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Na covid-19 už zemřelo od prosince přes 342 tisíc lidí, přičemž téměř 100 tisíc v USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků