Hlavní obsah
Hamíd Karzáí Foto: Reuters

Karzáí prý získal 54 procent, podezřelé okrsky se ale musejí přepočítat

Dosavadní afghánský prezident Hamíd Karzáí získal podle nejnovějších výsledků v srpnových volbách 54 procent hlasů, což je dost pro zvolení v prvním kole. Informovala o tom v úterý agentura AP. V některých okrscích se však musejí hlasy přepočítat. Nařídila to afghánská volební komise zaštítěná OSN s tím, že má jednoznačné důkazy o podvodech.

Hamíd Karzáí Foto: Reuters
Karzáí prý získal 54 procent, podezřelé okrsky se ale musejí přepočítat

Dle pracovníků volební komise, na něž se odvolala agentura AFP, má Karzáí po sečtení hlasovacích lístků z téměř 92 procent volebních místností 54,1 procenta hlasů a jeho největší soupeř, bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, 28,3 procenta.

Představitel nezávislé volební komise Daúd Alí Nadžáfi ovšem už v neděli řekl, že byly škrtnuty hlasy z 447 hlasovacích místností. Hlasování v afghánských prezidentských volbách poznamenávají rozsáhlé podvody, které se postupně ukazují.

Britský list The Sunday Times informoval o zatím posledním, podle něhož pro současnou hlavu státu Hamída Karzáího měli hlasovat také všichni voliči v okrese Šorabak na jihu země. Háčkem je, že se tamní kmenoví vůdcové před volbami usnesli, že podpoří Karzáího protikandidáta Abdulláha Abdulláha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků