Hlavní obsah
Vyslanec EU v Malajsii Alessandro Paolicchi Foto: Novinky

Jste tady zbytečný, řekl Klaus v Malajsii vyslanci EU

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek zahájil oficiální program státní návštěvy Malajsie. Po setkání s králem Abdulem Halimem měl v Kuala Lumpur projev v institutu ASLI. Tam se obul do zástupce velvyslance EU v Malajsii, Itala Alessandra Paolicchiho.

Vyslanec EU v Malajsii Alessandro Paolicchi Foto: Novinky
Jste tady zbytečný, řekl Klaus v Malajsii vyslanci EU

Vyslanec EU si ovšem sám naběhl, když se Klause zeptal, zda je podle něj evropský projekt od počátku špatný. Prezident mu nejdříve odpověděl, že je zastánce evropské spolupráce, ale že je proti centralizaci a unifikaci. Pak ovšem Italovi rázně před plným sálem vysvětlil, že podle jeho názoru je v Malajsii úplně zbytečný.

„Abych to řekl velmi otevřeně, nesouhlasím s tím, abychom měli velvyslance Evropské unie v Malajsii. Je tady se mnou velvyslanec České republiky. Reprezentuje mě tu on, ne vy,“ vypálil bez okolků Klaus. V Paolicchim by se v ten moment krve nedořezal.

Po diskusi pak Klaus novinářům na dotaz, zda nebyl zbytečně tvrdý, odpověděl: „Já myslím, že jsem se vyjádřil velmi přátelsky, to tvrdě by bylo něco úplně jiného. Já myslím, že velvyslanci EU jsou trošku hříčka, nenutná a zbytečná.“

Sám Paolicchi později novinářům řekl, že mu kritika od Klause nevadí, ale že by si český prezident měl v zahraničí uvědomit, že ČR je součástí EU.

Klaus je na státní návštěvě v Malajsii a Indonésii. V obou východoasijských zemích se setká s tamními vrcholnými politiky a účastí na podnikatelských fórech podpoří vzájemný obchod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků