Hlavní obsah
 

Jižní Korea vyslala svoji první vesmírnou družici

Jižní Korea vyslala na oběžnou dráhu svoji první družici, informovala ve středu agentura AP. Soul se s vlastními pokusy o vypuštění družice ocitl pod tlakem poté, co jeho komunistický rival Severní Korea dostal na orbit svůj satelit.

 
Jižní Korea vyslala svoji první vesmírnou družici

Pokus Jihokorejců dosud dvakrát selhal. Poslední plánovaný start na konci loňského roku byl zase zrušen jen pár minut před odpálením po zjištění elektronické závady na raketě Naro-1. Jihokorejci z velké části využili ruské technologie. Rusové však přislíbili spolupráci jen pro tři pokusy o vypuštění. V případě neúspěchu tedy hrozilo, že si Soul bude muset najít nového partnera, anebo vyjednat s Moskvou prodloužení spolupráce.

Raketové starty znovu zvýšily napětí na Korejském poloostrově. Vyslání severokorejské družice bylo Západem a spojenci považováno nejen jako porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ale i jako zástěrka testu balistické rakety dlouhého doletu. Severokorejci svoji družici na oběžnou dráhu překvapivě dostali, satelit však po krátkém čase přestal fungovat.

Vypuštění jihokorejské družice je odpovědí na úspěch komunistického severu, který navíc varoval, že uskuteční svůj třetí jaderný test.

Jihokorejská družice má nicméně podle Soulu primárně sbírat informace o klimatu.

Jihokorejská raketa Naro

Foto: Korea Aerospace Research Institute/Handout, Reuters

Soul začal raketový program rozvíjet v roce 2002 a podle stanice CNN se očekává, že do roku 2021, kdy mají být k dispozici vlastní technologie, na něj vynaloží 1,5 biliónu wonů (25,5 miliardy korun).

Vlastní družice vyslaly na oběžnou dráhu také USA, Rusko, Čína, Velká Británie, Japonsko, Francie, Indie, Izrael a Írán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků