Hlavní obsah
Obviněné Afghánce přivedli v řetězech. Foto: Mohammad Ismail, Reuters

Jedenáctka afghánských policistů jde do vězení, neochránili ženu před lynčem

Afghánský soud poslal v úterý na rok do vězení jedenáct policistů za to, že neposkytli pomoc ženě, kterou dav na ulici zlynčoval. Osm jejich kolegů soud osvobodil, uvedla agentura AP. Pachatelé byli 6. května odsouzeni k vysokým trestům, čtyři propadli hrdlem.

Obviněné Afghánce přivedli v řetězech. Foto: Mohammad Ismail, Reuters
Jedenáctka afghánských policistů jde do vězení, neochránili ženu před lynčem

Útočníci ženu 19. března bili, shodili ze střechy, přejeli autem a pak její tělo zapálili a hodili do řeky. [celá zpráva]

Policisté nijak nezasáhli. Byli souzeni v separátním procesu. Soudce své rozhodnutí o ročním trestu vězení odůvodnil tím, že policisté nesplnili svou povinnost.

Dav navedl k lynči muslimský duchovní, se kterým se sedmadvacetiletá Farchonde dostala do sporu kvůli amuletům, které prodával před mešitou ženám, jež nemohly otěhotnět. Farchonde, které vystudovala náboženskou školu, ho obvinila, že ženy klame. Duchovní, který se bál o své příjmy, ji v hádce napadl, že spálila výtisk koránu. Lidé, kteří to slyšeli, byli pobouřeni a ženu napadli. [celá zpráva]

Před soudem uvedli, že je k útoku vedlo právě obvinění ze spálení svaté knihy.

Celkem bylo v případu obviněno 49 lidí. Čtyři obvinění byli odsouzeni k trestu smrti a osm dalších dostalo 16leté tresty. Osmnáct osob bylo tehdy viny zproštěno kvůli nedostatku důkazů.

Příbuzní ženy tresty nepovažují za dostatečně vysoké.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků