Hlavní obsah

„Je to prostě nádherné.” Zrudlý Měsíc při nejdelším zatmění sledovali lidé skoro všude na světě

Milióny lidí po celém světě kromě Severní Ameriky a většiny ostrovů v Tichém oceánu měly v pátek mimořádnou příležitost sledovat úplné zatmění Měsíce. Nejdelší zatmění přirozené družice Země ve 21. století trvalo 103 minut.

„Je to prostě nádherné.” Zrudlý Měsíc při nejdelším zatmění sledovali lidé skoro všude na světě

Před úplným zatměním řada lidí na obloze pozorovala i částečné zatmění, které se opět objevilo i po něm. Měsíc tak ve stínu Země strávil celkem tři hodiny a 54 minut, informovala agentura Reuters.

Ke sledování neobvyklého nebeského úkazu se například sešli lidé u jihoafrického mysu Dobré naděje, na Rudém náměstí v Moskvě i u ikonické budovy opery v Sydney. V Austrálii si řada lidí zaplatila, aby mohla úplné zatmění sledovat v sydneyské hvězdárně. Například v Německu měli dobré pozorovací podmínky především v západní části země; nebe na východě zahalila oblačnost.

Zatmění měsíce 27. července 2018

Foto: Novinky

„Přesně o tomhle je život: O magických okamžicích, jako je tento,” řekl agentuře Reuters Teddy Muthusi, který zatmění sledoval v parku Uhuru v keňské metropoli Nairobi. „Je to prostě nádherné,” dodal.

Podle hinduistů nebeská tělesa Slunce a Měsíc při zatmění vydávají negativní energii, a tak velká řada chrámů v Indii zůstala v pátek zavřená. V somálské metropoli Mogadišu zamířily během zatmění stovky lidí do mešit na zvláštní modlitby. Rozjímáním strávili zatmění také ultraortodoxní Židé v Izraeli, napsala agentura Reuters.

BEZ KOMENTÁŘE: Zatmění Měsíce v Praze

Video: Novinky

Zatmění sledovali i lidé v Česku 

V České republice začalo úplné zatmění ve 21:30 a skončilo ve 23:13. [celá zpráva]

Pozorování v Praze komplikovala oblačnost, zatmění bylo pozorovatelné až před půl jedenáctou. Nad hvězdárnou ve středočeském Ondřejově bylo rovněž oblačno.

Také stovky lidí, kteří vyrazili pozorovat zatmění v brněnské hvězdárně na Kraví hoře, čekalo zpočátku kvůli zatažené obloze zklamání, nakonec se ale zrudlý Měsíc objevil.

Severoameričané se dočkají v lednu 2019

Smůlu měli tentokrát obyvatelé Severní Ameriky a většiny ostrovů v Tichém oceánu. Podle americké vesmírné agentury NASA se Severoameričané mohou těšit na zatmění Měsíce, které nastane 21. ledna 2019.

Lidé v Evropě, Africe, Asii, Austrálii a naprosté většině Jižní Ameriky měli kromě zatmění Měsíce dnes možnost sledovat ještě další úkaz: neobvykle jasnou planetu Mars, která se dostala do velké opozice se Sluncem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků