Hlavní obsah
Japonské obranné síly převážejí rakety Patriot PAC 3 k Tokiu. Foto: Issei Kato , Reuters

Japonsko aktivovalo protiraketový systém kvůli severokorejské raketě

Japonský ministr obrany Jasukazu Hamada nařídil v pátek poprvé rozmístění pozemního a námořního protiraketového systému pro případ, že jakékoli části třístupňové severokorejské rakety s dlouhým doletem Tepodong 2 ohrozí japonské území. Platí to i pro situaci, že se start střely nevydaří a její úlomky budou padat na území ostrovního císařství.

Japonské obranné síly převážejí rakety Patriot PAC 3 k Tokiu. Foto: Issei Kato , Reuters
Japonsko aktivovalo protiraketový systém kvůli severokorejské raketě

„Vydal jsem nezbytný rozkaz obranným silám, aby podle paragrafu 2 článku 82-2 o obraně státu připravily systémy země -vzduch a voda-vzduch pro případ, kdyby severokorejská střela či její části náhodou dopadly na naše území,“ řekl po jednání s premiérem Tarem Asem a dalšími klíčovými členy kabinetu. Nařízení povoluje sestřelit úlomky či trosky rakety směřující na Japonsko.

„Satelit nebo raketa - nás znepokojuje cokoli, co má letět přes naši zem  a taková akce musí být zastavena. Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom se vypořádali s jakýmikoli objekty letícími ze Severní Koreje, abychom zajistili bezpečnost japonského lidu,“ dodal.

Ministerstvo obrany v Tokiu už vyslalo do Japonského moře dva torpédoborce vyzbrojené protiraketovým systémem Aegis a na severní pobřeží přemístilo i protiraketové baterie Patriot PAC-3 ze základny Hamamacu v prefektuře Akita. Armáda uvedla do pohotovosti další čtyři baterie střel Patriot u hlavního města a v něm. Jedna z nich chrání budovu ministerstva obrany poblíž Císařského paláce.

Objevily se pochyby o účinnosti ochrany

O pozdvižení postaral japonský ministr zahraničí Hirofumi Nakasone, když zpochybnil účinnost japonského obranného systému.

Bývalý expert amerického NASA řekl listu The Japan Times, že americké špionážní družice dlouhodobě sledující odpalování severokorejských raket ještě nedostaly aktuální informace o Tepodongu 2, což podstatně snižuje pravděpodobnost jeho sestřelení. „Ruské a americké špionážní satelity dokáží neustále zaměřovat a podrobně prozkoumávat rakety, které už někdy sledovaly. Je to jako s otisky prstů: nejprve je musíte sejmout, abyste je měli s čím porovnat. Avšak protože o Tepodongu 2 nejsou k dispozici takřka žádná data, jeho sestřelení by ani v nejmenším nebylo snadné,“ upozornil.

Pchjongjang: vypouštíme komunikační družici

KLDR počátkem měsíce oznámila, že mezi 4. a 8. dubnem vypustí směrem na Japonské moře raketu s telekomunikačním satelitem. Záběry ze satelitu zveřejněné v pátek japonskou agenturou Kjódo podle expertů zachycují přípravy odpálení Tepodongu 2, schopného zasáhnout Aljašku, na severokorejské základně Musudan-ri. Jihokorejská média nevyloučila, že by střela mohla vzlétnout už o víkendu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků