Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Japonka se musela v zaměstnání omluvit, že otěhotněla dřív než starší kolegyně

Japonka pracující v soukromém dětském centru v prefektuře Aiči na severu země se na pracovišti musela omluvit i se svým manželem za to, že otěhotněla dříve, než „byla na řadě”. Podle místních médií zaměstnavatel ženu obvinil ze „sobeckého jednání”, protože porušila firemní seznam určující, kdy se zaměstnankyně smějí vdát nebo si založit rodinu.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Japonka se musela v zaměstnání omluvit, že otěhotněla dřív než starší kolegyně

Pár se musel šéfovi společnosti za předčasné těhotenství osobně omluvit na oficiální schůzce. Na šokující případ upozornil list Mainiči Šinbun osmadvacetiletý manžel vychovatelky.

„Ředitel dětského centra, ve kterém (žena) pracuje, sestavil pořadník, podle kterého se ženy mohou vdávat nebo otěhotnět; nepsaným pravidlem pak údajně bylo, že ženy nesmějí ‚předběhnout‘ služebně starší kolegyně,” uvedl podle deníku The Daily Telegraph muž.

I když se omluvili, žena čelila šikaně kvůli svému údajně sobeckému jednání.

„Podmínky těch, kdož pracují v jeslích a ve školkách, jsou jasným důkazem minulosti země,” dodal muž s narážkou na patriarchální japonskou společnost a diskriminaci žen.

V žebříčku rovných příležitostí pro ženy se Japonsko nachází na 114. místě ze 144 zemí, uvedlo loni Světové ekonomické fórum.

„Sobecké jednání bude potrestáno”

Podle listu The Daily Telegraph je v Japonsku běžné utlačování žen na pracovišti poté, co otěhotní. Průzkum japonské vlády z roku 2015 odhalil, že obtěžování čelila po otěhotnění až polovina pracujících Japonek. Jedna z pěti přitom o zaměstnání přišla.

Pořadník určující termíny svateb i plánování rodiny je běžnou praxí některých japonských firem. Pořadí se obvykle stanovuje podle pracovní hierarchie zaměstnankyň. Podle kritiků porušují zaměstnavatelé podobnými pravidly základní lidská práva.

Šestadvacetiletá zaměstnankyně kosmetické firmy z Tokia uvedla, že vedoucí by jí nepovolil dítě dříve než v 35 letech. Pořadník byl rozeslán e-mailem všem 22 zaměstnankyním s varováním: „Sobecké jednání bude potrestáno.”

Tato žena přitom má potíže otěhotnět. „Jak ponesou odpovědnost, když neotěhotním a ztratím šanci mít dítě?” dodala pro Mainiči Šinbun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků