Hlavní obsah
 

Íránský tanker je stále v plamenech. Hrozí, že exploduje

Íránský tanker po sobotní srážce s čínskou nákladní lodí ve Východočínském moři stále hoří. Podle čínských úřadů hrozí, že exploduje a potopí se. Pátrací tým našel v pondělí na palubě tankeru tělo jednoho z členů posádky, dalších 31 lidí se stále pohřešuje, oznámily podle agentury Reuters íránské úřady.

 
Íránský tanker je stále v plamenech. Hrozí, že exploduje

Loď Sanchi měla podle aktualizovaných údajů na palubě 136 tisíc tun ropného kondenzátu, což je označení pro velmi lehkou ropu, která se obvykle těží spolu se zemním plynem.

Na moři byla již v neděli patrná ropná skvrna, přesný rozsah znečištění ale není zatím jasný. Do záchranných akcí se kromě Číny a Jižní Koreje v pondělí zapojili příslušníci amerického námořnictva, uvedla agentura DPA.

Hašení brání jedovaté plyny  

Cílem záchranářů je kromě nalezení nezvěstných členů posádky také uhasit oheň a zabránit úniku velkého množství ropy. Jejich úsilí ale komplikuje požár a jedovaté plyny. Viditelnost na místě navíc snižuje špatné počasí.

Íránský úřad pro přístavy a námořní dopravu sdělil, že na palubě tankeru se našlo jedno tělo, které bylo odesláno do Šanghaje k identifikaci. Posádku tvořilo 30 Íránců a dva Bangladéšané.

Příčina kolize, k níž došlo 257 kilometrů od břehů Šanghaje, zatím nebyla objasněna. Čínské plavidlo CF Crystal, zaregistrované v Hongkongu, neutrpělo takové škody, které by ohrozily jeho bezpečnost. Také celá 21členná čínská posádka byla zachráněna. Tanker Sanchi plul pod panamskou vlajkou a přepravoval ropu z Íránu do Jižní Koreje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků