Hlavní obsah

Hrozí erupce sopky Agung, lidé se musejí evakuovat

Indonéské úřady zvýšily v pondělí na nejvyšší možný stupeň varování před soptícím vulkánem Agung. Lidem žijícím v okruhu do deseti kilometrů okolo sopky pak nařídily okamžitou evakuaci. Mezinárodní letiště na ostrově Bali, kde se sopka nachází, bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno, informovala agentura Reuters.

Hrozí erupce sopky Agung, lidé se musejí evakuovat

„Občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což ukazuje na to, že případná erupce může nastat kdykoli,” uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof. Sopka také „neustále vyvrhuje popel za doprovodu erupcí”.

Mluvčí úřadu dodal, že kráter je zaplněn lávou, která se bude „jistě přelévat  přes okraj a poteče po svahu”. Zatím se pod sopkou valí jen tzv. studená láva, směs vyvrhnutého popela a vody o konzistenci betonu.

Záběr na tzv. chladnou lávu

Foto: Reuters

V pondělí v šest ráno (23:00 SEČ) zvýšily indonéské úřady hrozbu výbuchu na čtvrtý nejvyšší stupeň kvůli „aktuální hrozbě katastrofy”. Před hrozící sopkou už dříve uteklo 140 000 lidí, 25 000 jich zůstává v nouzových přístřeších, uvedla BBC.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Sopka Agung na Bali hrozí erupcí

Video: Reuters

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V uplynulém týdnu byly zaznamenány dvě erupce. Po té sobotní úřady vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory. Šedý popel pokryl okolí sopky v okruhu několika kilometrů. [celá zpráva]

Dým a popel stoupající ze sopky Agung

Foto: Firdia Lisnawati, ČTK/AP

České ministerstvo zahraničí v této souvislosti vybídlo české turisty k obezřetnosti a ke sledování situace. Vulkán se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických oblastí.

Letos v září kvůli hrozbě erupce této sopky bylo evakuováno 120 000 lidí. Úřady se obávaly s 80 procentní pravděpodobností, že vybuchne do týdne.  [celá zpráva]

Voda odnáší popel, který vyvrhla sopka Agung

Foto: Reuters

Erupce sopky Agung, která se tyčí do výšky 3031 metrů nad mořem, si v roce 1963 vyžádala 1100 obětí.

V Indonésii se nachází téměř 130 sopek, což je nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity.

Oblaka a kouře a popela stoupala ze sopky Agung i v pondělí.

Foto: Firdia Lisnawati, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků