Hlavní obsah
 

Kvůli sopce Agung na Bali evakuovali přes 120 tisíc lidí

Více než 120 tisíc lidí již bylo evakuováno z oblasti kolem sopky Agung na indonéském ostrově Bali, který hojně navštěvují turisté. Podle agentury AP to oznámily místní úřady. Z vulkánu stoupá dým a v oblasti jsou registrovány stovky otřesů denně, což podle vulkanologů naznačuje, že by sopka mohla brzy vybuchnout. Další sopka se probudila na Vanuatu.

 
Kvůli sopce Agung na Bali evakuovali přes 120 tisíc lidí

Indonéská vláda již ve středu uvedla, že připravuje plán odklonu letů směřujících na letiště v balijské metropoli Denpasaru pro případ erupce sopky Agung. Připravila také asi stovku autobusů a trajekty, které by v případě přerušení leteckého provozu odvážely turisty z Bali. Ostrov patří k velmi oblíbeným turistickým destinacím; loni ho navštívilo skoro pět miliónů lidí. Zatím ale funguje mezinárodní letiště v Denpasaru bez omezení.

„Počet evakuovaných z okolí vulkánu vzrostl asi na 122 500,” řekl ve čtvrtek představitel úřadu pro řešení katastrof Nyoman Parwata.

Balijští vesničané sledují deset kilometrů vzdálenou sopku Agung, ze které stoupá dým. Z okolí bylo evakuováno přes 120 tisíc lidí.

Foto: Firdia Lisnawati, ČTK/AP

Úřady minulý týden vyhlásily v oblasti nejvyšší stupeň varování a doporučily, aby se místní obyvatelé a turisté nezdržovali v okruhu do 12 kilometrů kolem kráteru. Série erupcí sopky Agung, která se tyčí do výšky 3031 metrů nad mořem, si mezi roky 1963 a 1964 vyžádala více než 1000 obětí, stovky dalších osob utrpěly zranění.

Probudila se i další sopka na Vanuatu

Další sopka se probudila v tichomořském souostroví Vanuatu a úřady tam nařídily povinnou evakuaci celého ostrova Ambae, který obývá asi 11 tisíc lidí. Evakuovaní lidé budou ubytováni na okolních ostrovech v budovách, které patří vládě, anebo v provizorních táborech. Dopraveni tam budou lodí.

Místní obyvatelka Lilian Garaeová vypověděla, že „z kopců stoupá kouř” a opakovaně jsou slyšet dunivé zvuky. Ve čtvrtek nad sopkou Manaro přeletěl letoun novozélandské armády a posádka viděla, že sopka chrlí kouř, popel a kamení.

Ambae je jeden z asi 65 obydlených ostrovů souostroví Vanuatu, které leží zhruba ve čtvrtině cesty z Austrálie na Havaj. Vanuatu, které obývá na 280 tisíc lidí, bývá často vystaveno přírodním katastrofám, včetně bouří a zemětřesení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků