Hlavní obsah
 

Gabonský prezident zapálil slonovinu za čtvrt miliardy

Skoro pět tun slonoviny v hodnotě deset miliónů eur (více než čtvrt miliardy korun) ve středu spálili ve středoafrickém Gabonu. Hranici z 1 293 kusů neopracovaných sloních klů a více než 17 000 slonovinových sošek zapálil gabonský prezident Ali Bongo Ondimba. Akce měla podle agentury AFP symbolizovat připravenost země bojovat proti pytlákům.

 
Gabonský prezident zapálil slonovinu za čtvrt miliardy

Některé z kusů nakupených na hranici byly staré asi deset let, většinou šlo ale prý o slonovinu zajištěnou v posledních pěti letech. Celkem šlo o 4,8 tuny slonoviny, kvůli které pytláci zabili skoro 850 slonů, upřesnil Světový fond na ochranu přírody (WWF), který byl jedním z partnerů středeční akce.

Podle agentury Reuters je Gabon první zemí v regionu, která veřejně zničila slonovinu z vládních skladů. Gabonský prezident mezinárodní společenství vyzval k tlaku na státy, jež pokračují v obchodu se slonovinou.

Nelegální vybíjení slonů a nosorožců v Africe je jedním z aspektů soupeření asijských zemí o africké zdroje, podotkl Reuters. Z části za ním stojí rostoucí kupní síla obyvatel některých asijských zemí. Na černém trhu v Asii se podle gabonských úřadů cena slonoviny pohybuje mezi 2 000 a 2 500 dolary za kilogram. Každý rok pytlákům v Africe za oběť padnou desetitisíce slonů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků