Hlavní obsah

Egyptský prezident čelí největším protestům za dobu své vlády

Protivládní protesty v Egyptě si ve středu vyžádaly další dvě oběti a jejich celkový počet tak stoupl na šest. Policie při nejrozsáhlejších demonstracích za třicetileté vlády prezidenta Husního Mubáraka zatkla asi tisíc lidí.

Egyptský prezident čelí největším protestům za dobu své vlády

Ačkoliv úřady demonstrace zakázaly a zablokovaly i internetové stránky, jejichž prostřednictvím se účastníci protestů svolávají, zejména v ulicích Káhiry se ve středu znovu objevily stovky lidí, na něž policisté nasadili slzný plyn a gumové projektily. Právě v hlavním městě zemřel jeden policista a jeden demonstrant.

Před několika vládními budovami se strhly potyčky a demonstranti se pokusili dostat do areálu sídla ministerstva zahraničních věcí, ale policie je vytlačila.

Protesty se ovšem neomezily jen na Káhiru. V přístavním městě Suez na severovýchodě země, kde v úterý zemřeli dva lidé, demonstranti na budovy vládních úřadů házeli Molotovovy koktejly. Protestující též oblehli sídlo vládní Národní demokratické strany.

Další protesty by mohl přiživit příjezd populárního reformisty a bývalého šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammada Baradeje do země, jenž se očekává v průběhu čtvrtka.

Organizátoři tvrdí, že demonstrace jsou „začátkem konce“ Husního Mubáraka, který Egyptu vládne nesmlouvavě vůči opozici od roku 1981. Opozice poukazuje na mučení politických oponentů, chudobu, korupci a vysokou nezaměstnanost. Odkazuje se na nedávnou „Jasmínovou revoluci“ v Tunisku, která vedla ke svržení vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků