Hlavní obsah

Dvě ženy podlehly o Vánocích ptačí chřipce

Virus H5N1 si vyžádal o Vánocích dvě oběti na životě. Na Štědrý den nemoci podlehla čtyřiadvacetiletá žena z Indonésie, která se stala 94. obětí nemoci v zemi. V Egyptě ptačí chřipce o den později podlehla pětadvacetiletá žena, která byla 16. obětí této nemoci v zemi.

Dvě ženy podlehly o Vánocích ptačí chřipce

Egypťanka byla hospitalizována 21. prosince s vysokou horečkou a s dýchacími problémy. Ptačí chřipka u ní byla diagnostikována v úterý, tedy v den, kdy zemřela. Žena byla podle egyptského ministerstva zdravotnictví v kontaktu s nakaženými ptáky.

Indonésanka žijící západně od Jakarty onemocněla 14. prosince a 19. byla hospitalizována. Přítomnost smrtelného viru H5N1 potvrdily dva na sobě nezávislé laboratorní testy. Indonésie je zemí nejvíce poznamenanou ptačí chřipkou. Připadá na ni téměř polovina z více než 200 smrtelných případů. Nemoc se nedaří v zemi zvládnout, protože vláda nepřistoupila k vybíjení drůbeže na rozdíl od dříve nejpostiženějšího Vietnamu, kde se podařilo šíření nemoci zastavit. 

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ptačí chřipka byla v Egyptě poprvé zaznamenán loni v únoru. Kvůli šíření ptačí chřipky už zde byly vybity miliony kusů domácího ptactva. Mimo Asii je Egypt státem nejvíce postiženým touto nemocí.

Ptačí chřipka na farmě v Německu

V Německu byl ve středu zjištěn další případ výskytu viru ptačí chřipky H5N1 u drůbeže. Nakažené kuře bylo objeveno na malé farmě v severovýchodní spolkové zemi Braniborsko. Úřady nechaly všechnu drůbež v místě nálezu utratit a v okruhu tří kilometrů vytýčily ochrannou zónu. Zhruba před dvěma týdny byl v Braniborsku virus H5N1 potvrzen u dvou kuřat. Braniborsko sousedí s Polskem, které v prosinci zaznamenalo osm případů tohoto viru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků