Hlavní obsah
Generální talejmník OSN Pan Ki-mun připustil, že volby v Afghnistánu byly pro spojené národy tvrdou lekcí. Foto: Pascal Lauener , Reuters

Do volebních podvodů v Afghánistánu byli zapleteni i pozorovatelé OSN

Organizace spojených národů (OSN) se rozloučila s pozorovateli, kteří věděli o volebních podvodech v Afghánistánu, ale nezakročili. Nebudou již dozírat na druhé kolo afghánských voleb. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun předtím uvedl, že na 200 volebních komisařů a pozorovatelů by mělo být vyměněno, aby byly volby důvěryhodné, píše ve středu web BBC.

Generální talejmník OSN Pan Ki-mun připustil, že volby v Afghnistánu byly pro spojené národy tvrdou lekcí. Foto: Pascal Lauener , Reuters
Do volebních podvodů v Afghánistánu byli zapleteni i pozorovatelé OSN

OSN už oznámila, že výměna dvou set podezřelých pozorovatelů začala ještě předtím, než bylo v úterý vyhlášeno druhé kolo afghánských voleb. Pan Ki-mun k případu podotkl: "Byla to docela bolestná lekce."

Generální tajemník ale popřel, že by se pozorovatelé přímo podíleli na podvodech, nebo je maskovali. Podle něj ale nevěděli, jak s nimi zacházet.

Afghánské ženy před volební místností na kábulské policejní stanici

Foto: Ahmad Masood, Reuters

"Zjistili jsme, že je docela obtížné pro mladou demokracii postavit se na vlastní nohy i za silného mezinárodního dohledu, na němž se podílela i OSN," řekl Pan Ki-mun a dodal: "Objasnili jsme afghánské vládě i Radě bezpečnosti, že tam byly volební podvody a že je chceme napravit. Chceme dát příležitost všemu afghánskému lidu, aby si mohl svobodně vybrat nového vůdce."

V pondělí komise pro podávání stížností na regulérnost voleb ECC nařídila škrtnout hlasy odevzdané ve 210 z 380 volebních okrsků. Tím přišel dosavadní prezident Hámid Karzáí o vítězství v prvním kole voleb, po škrtnutí už nezískal 55 procent hlasů, ale jen 48. V druhém kole, které se uskuteční 7. listopadu, se utká s bývalým ministrem zahraničí Abdullahem Abdullahem.

Americký tlak a role Johna Kerryho

Karzáí od počátku odmítal uskutečnit druhé kolo voleb, pro což si nacházel mnoho důvodů. Opakovaně na něj tlačili Američané, že by tak dodal své vládě větší váhu.

Údajně ustoupil poté, co s ním dlouho vyjednával senátor a někdejší demokratický kandidát na amerického prezidenta John Kerry. Už po skončení voleb na něj naléhal zvláštní americký vyslanec pro oblast Afghánistánu a Pákistánu Richard Holbrooke, ale Karzáí schůzku záhy ukončil.

Tlak mezinárodního společenství a USA zesílil v pátek, kdy se ukázalo, že po škrtnutí sporných hlasů nebude mít Karzáí nadpoloviční většinu. Až v úterý Karzáí s uspořádáním druhého kola voleb souhlasil. Americký prezident Barack Obama vyzdvihl v těchto diplomatických jednáních především snahu senátora Kerryho, který do Afghánistánu odcestoval.

FOTO: ČTK/AP

Kerry Karzáího údajně přesvědčil, když mu vyprávěl, jak sám musel učinit těžké rozhodnutí při své kandidatuře na amerického prezidenta v roce 2004. Tehdy nezpochybnil sčítání hlasů ve státu Ohio, kde se objevilo podezření, že bylo hlasování ovlivněno ve prospěch George Bushe.

Řekl, že musel jednat v zájmu země, protože prověřování výsledků mohlo trvat několik týdnů. Naznačil mu, že i on by měl jednat v zájmu své země a souhalsit s druhým kolem. Karzáí na tiskové konferenci o chvíli později řekl, že "rozhodnutí volební komise je legitimní, legální a ústavní a že je to krok vpřed na cestě Afghánistánu k demokracii".

"Teď není ten správný okamžik hovořit o vyšetřování, v této chvíli se musíme pohnout směrem ke stabilitě a národní jednotě," dodal k tomu, jak naložit s těmi, kdo podváděli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků