Hlavní obsah
 

Deset tisíc lidí čeká na záchranu kvůli záplavám v jižní Indii

Záchranáři v jihoindickém státě Kérala se dál snaží vypořádat s následky mohutných záplav, které už z domovů vyhnaly přes 800 000 lidí. Na 100 000 obyvatel odřízla velká voda od světa a kolem 10 000 lidí dál čeká na záchranu na střechách budov, kde našli poslední útočiště před stoupající hladinou. Oznámil to v neděli ministr zemědělství kéralské vlády Sunil Kumár. Počet mrtvých přesáhl 350.

 
Deset tisíc lidí čeká na záchranu kvůli záplavám v jižní Indii

Vláda se podle Kumára společně se záchranáři snaží dostat všechny ohrožené osoby do bezpečí a těm, které záplavy uvěznily v zatopených domech nebo odříznutých vesnicích, dopravuje pomocí vrtulníků zásoby vody, potravin a léků. Zásilku 1,5 miliónu litrů nedostatkové pitné vody vezou do Kéraly rovněž dva cisternové vlaky ze sousedních států Madhjapradéš a Maháráštra.

Zatopená oblast v jihoindickém státě Kérala.

Foto: Charly K C, ČTK/AP

Záchranáři používají při svých operacích stovky lodí, protože do některých měst a obcí se jinak než po vodě či vzduchem nelze dostat. Zničené jsou desítky tisíc kilometrů silnic, spadlo i 134 mostů. Kritická situace je například ve dvacetitisícovém městě Čengannúr, které zaplavila řeka Pamba. Na pomoc tam čeká kolem 5000 uvězněných lidí, uvedla agentura Reuters.

Uvězněná žena ukazuje na svůj zatopený dům v jihoindickém státě Kérala.

Foto: Aijaz Rahi, ČTK/AP

Počet evakuovaných se pohybuje mezi 800 000 a jedním miliónem. Tito lidé našli dočasné přístřeší ve 4000 provizorních ubytoven a táborů.

Sezona monzunových dešťů trvá v Indii od června, záplavy většího rozsahu ale způsobily intenzivní srážky v Kérale až začátkem srpna. Kvůli velké vodě už přišlo o život přes 350 lidí, další tři desítky osob se pohřešují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků