Hlavní obsah
 

Den před thajskými volbami Bangkok vře, v ulicích se střílí

Nejméně šest lidí bylo v sobotu zraněno při střelbě v thajské metropoli Bangkoku. Den před parlamentními volbami ve městě vypukly střety mezi stoupenci a odpůrci dosavadní vlády. Demonstranti z protivládního tábora podle BBC blokují budovy, kde jsou uložené hlasovací lístky a snaží se tak zabránit jejich rozvozu do volebních místností.

 
Den před thajskými volbami Bangkok vře, v ulicích se střílí

Podle očitých svědků létaly při střetech i zápalné lahve. Násilí vypuklo v severní čtvrti, která je baštou režimu a kde jeho přívrženci demonstrovali za neblokování nedělních voleb, jak se o to snaží část opozice.

V ulicích Bangkoku v sobotu opět demonstrovali lidé proti nedělním parlamentním volbám, které podle opozice nevrátí zemi politickou stabilitu.

Protivládní demonstranti žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové a dosazení nevoleného orgánu, který by přijal volební a další politické reformy. Největší opoziční uskupení Demokratická strana volby, které nemá šanci vyhrát, bojkotuje. Vyzvala ale své příznivce, aby nepoužívali žádné násilí.

Demonstrace na předměstí Bangkoku na podporu dosavadní premiérky Jinglak Šinavatrové

Foto: Chaiwat Subprasom, Reuters

"Lidé neuzavřou volební místa, ale budou demonstrovat na silnicích. Budou demonstrovat klidně, mírumilovně, bez násilí. Neuděláme nic, co by zabránilo lidem jít volit," řekl podle Reuters v pátek večer předák protivládních demonstrantů Suthep Thaugsuban.

Tisíce policistů v pohotovosti

Úřady se ale obávají možných násilností a na víkend mobilizovaly kolem 130 000 policistů, kteří mají chránit 93 500 volebních místností v zemi. Do sobotních střetů provládních a protivládních demonstrantů podle dostupných zpráv policie nezasáhla.

Podle webu BBC obklíčili v pátek účastníci protestů nejméně jeden úřad v metropoli Bangkoku a několik dalších na jihu země, aby znemožnili distribuci hlasovacích lístků. V uplynulých týdnech odpůrci režimu premiérky Šinavatrové rovněž bránili registraci kandidátů pro volby.

Zatímco v severních a východních provinciích, jež jsou baštou klanu Šinavatrových, se hlasování podle předpokladů uskuteční bez větších potíží, v metropoli Bangkoku a na jihu země lze očekávat nepokoje.

Opozice obviňuje vládu z korupce a také z toho, že ji z exilu v Dubaji na dálku řídí expremiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků