Hlavní obsah
 

Demonstranti budou jednat s vedením Hongkongu

Demonstranti z hnutí Occupy Central přijali ve čtvrtek nabídku k jednání s vládou, kterou přednesl předseda výkonné rady města Leung Čchun-jing, i když odmítl odstoupit. Kvůli protestům je v pátek uzavřena většina úřadů a zaměstnanci musejí pracovat z domova, uvedla BBC.

 
Demonstranti budou jednat s vedením Hongkongu

Leung nabídl jednání se studenty krátce před vypršením termínu, do kterého by měl podle protestujících složit funkci. Vést je má generální tajemnice Carrie Lamová. Podle něj se může začít jednat brzo.

Denosnsranti blokují úřad předsedy výkonné rady města Leunga Čchun-jinga

Foto: Carlos Barria, Reuters

Leung ale zopakoval, že zůstane ve funkci: „Nerezignuji, protože musím pokračovat v přípravě voleb.“ První volby vedení města proběhnou v roce 2017. Právě ty jsou důvodem protestů. Předseda výkonné rady sice už nemá být dosazován Pekingem, ale voliči ho budou moci vybírat jen ze dvou či tří jmen, která Peking schválí.

Noční protest v Hongkongu

Foto: Carlos Barria, Reuters

Hnutí Occupy Central, které pohrozilo obsazením úředních budov, je ochotno jednat stejně jako studenti, kteří ale také trvají na demisi. Podle studentů „ztratil charakter“, Occupy tvrdí, že je „odpovědný za pat“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků