Hlavní obsah
Masový protest proti prezidnetce v Jižní Koreji Foto: Reuters

Dánská policie zadržela dceru důvěrnice jihokorejské prezidentky

Dánská policie zatkla dceru dlouholeté důvěrnice sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Čchung Ju-ra byla hledaná jihokorejskými úřady v souvislosti s korupčním skandálem své matky, který v posledních týdnech vyvolal mohutné demonstrace proti prezidentce.

Masový protest proti prezidnetce v Jižní Koreji Foto: Reuters
Dánská policie zadržela dceru důvěrnice jihokorejské prezidentky

Dvacetiletá dívka byla zatčena v Aalborgu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejskou televizi JTBC.

Podle jihokorejské policie byla Čchung zatčena kvůli tomu, že se nelegálně zdržovala v Dánsku. Předtím pobývala v Německu, kam odjela loni v září.

Čchung, která je držitelkou zlaté medaile v jezdeckém sportu z asijských her, je podezřelá, že využívala výhod plynoucích z přátelství své matky s prezidentkou. Mělo se jí mimo jiné dostávat zvláštního zacházení na prestižní univerzitě.

Důvěrnice zneužívala známosti s prezidentkou

Její matka Čche Sun-sil doma čelí obvinění z korupce a zneužití moci. Je podezřelá, že jako prezidentčina důvěrnice zasahovala do státních záležitostí, přestože neměla žádnou exekutivní ani poradní funkci.

Svých blízkých vztahů s prezidentkou podle prokuratury využívala i k získávání financí od velkých firem. Část peněz prý použila pro vlastní potřebu. Firma Samsung kupříkladu uvedla, že zaplatila koně pro Čcheinu dceru, ale odmítla, že by tak učinila, aby získala prezidentčinu přízeň.

Skandál kolem prezidentčiny důvěrnice vyvolal v Jižní Koreji mohutné demonstrace proti hlavě státu a parlament nakonec v prosinci odhlasoval sesazení prezidentky; tento krok musí ještě potvrdit ústavní soud. [celá zpráva]

Prezidentka se veřejnosti omluvila za to, že její důvěrnice měla přístup k jistým vládním dokumentům. Odmítla ale jakýkoli podíl na korupci.

Dcera sektáře 

Čche Son-sil je dcerou náboženského představitele Čche Te-mina, který se prohlásil za hlavu sekty zvané Víra věčného života. Nařčení ze spojení s touto náboženskou skupinou či z podléhání jejímu vlivu, kterým Pak čelí, prezidentka  odmítla.

Čhce Te-min se stal mentorem Pak Kun-hje už v roce 1974, když byla zavražděna její matka. Jeho vliv zesílil, když byl zabit i její otec.

Když Čche Te-min v roce 1994 zemřel, získala vliv na nynější prezidentku i jeho dcera. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků